Menu Region

Terminy i tematy debat z cyklu "Forum Polska"

Terminy i tematy debat z cyklu "Forum Polska"

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Polska

Prześlij Drukuj
Sprawdź, kiedy odbędą się debaty z cyklu "Forum Polska" i jakiej tematyce będą poświęcone.
CYKL DEBAT "FORUM POLSKA"

1. Gdańsk, 26 września 2008, Dwór Artusa

"TYLKO SZKOŁY ZMIENIĄ POLSKĘ"

Podstawą rozwoju we współczesnym świecie są wiedza i edukacja. Jeżeli Polska za 20 - 30 lat ma być krajem sukcesu gospodarczego, z silną demokracją opartą o społeczeństwo obywatelskie, krajem który jest w czołówce cywilizacyjnego wyścigu, to już teraz musimy zadbać o nowoczesny system kształcenia, traktując go jako najlepszą inwestycję w przyszłość.
Tak jak Rzeczpospolita w XVIII wieku zdobyła się na reformy dzięki wychowankom Collegium Nobilium i Szkoły Rycerskiej, tak współczesna Rzeczpospolita zostanie zreformowana jedynie dzięki edukacji na najwyższym poziomie. Podczas konferencji chcemy znaleźć odpowiedź na pytanie: jak zmienić szkołę, aby szkoła zmieniła Polskę?2. Kraków, 16 października 2008, Hotel Stary

"POLSKA CZEKA NA NOBLA"

Potęga współczesnych państw opiera się przede wszystkim na innowacyjności, zdolności do dokonywania przełomów naukowych i technologicznych, umiejętności analizowania przemian zachodzących w świecie. Nie potrzeba być wcale takim mocarstwem jak USA, żeby zawojować światowe rynki, czego dowodzi przykład fińskiej Nokii. Aby jednak móc liczyć na sukces, należy potraktować rozwój polskiej nauki jako priorytetowe zadanie, gdyż inaczej jedynym polskim noblistą w dziedzinie nauk ścisłych pozostanie Maria Skłodowska-Curie. Podczas konferencji chcemy znaleźć odpowiedź na pytanie: jak lepiej rozpoznawać cywilizacyjne wyzwania oraz wypłynąć na szerokie wody odkryć i innowacji technologicznych?


3. Poznań 20 listopada 2008

"EKOLOGIA A ROZWÓJ KRAJU"

W wielu dziedzinach, np. gdy chodzi o przemysł czy budowę autostrad, stanęliśmy przed dylematem: rozwój czy ochrona środowiska naturalnego? Inne kraje, m.in. Francja lub Holandia, wydzieliły tereny wolne od industrializacji, dzięki czemu zapewniają obywatelom wypoczynek w zdrowym otoczeniu i ułatwiają rozwój intratnego przemysłu turystycznego. Polska też może nieco przyhamować tempo industrializacji, aby uniknąć niepowetowanych strat w środowisku i zostać krajem, do którego z całego świata będą przyjeżdżać spragnieni obcowania z naturą turyści. Tak jak propaguje się slow food, tak Polska może być slow country. Podczas konferencji chcemy znaleźć odpowiedź na pytanie: jak znaleźć złoty środek między ochroną przyrody a rozwojem kraju?


4. Łódź, 11 grudnia 2008

"POLSKA TYGLEM NARODÓW"

Łódź - miasto czterech kultur - to najlepsze miejsce do debaty o demograficznej przyszłości kraju. Jeszcze za naszego życia będziemy obserwować powolny koniec jednorodnego etnicznie państwa polskiego. Podobnie jak kraje zachodnie musimy przyjąć setki tysięcy imigrantów, a jednocześnie zaradzić procesowi starzenia się populacji rdzennych obywateli. Już teraz warto się zastanowić, co zrobić, aby zjawiska demograficzne nie zaszkodziły rozwojowi gospodarki, jaki model asymilacji przyjąć, jak korzystać z wielowiekowych tradycji tolerancji, jak kontrolować przypływ imigrantów. Podczas konferencji pragniemy znaleźć odpowiedź na pytanie: jak bez wstrząsów zbudować Rzeczpospolitą wielu narodów?5. Wrocław, 8 stycznia 2009

"POLSKA TO NIE TYLKO WARSZAWA"

Nowoczesne państwo przekazuje wiele ze swoich uprawnień samorządom - w przekonaniu, że we współczesnym świecie władza centralna może podejmować tak celnych decyzji jak niższe szczeble administracji. W wysoko rozwiniętych krajach to regionalne ośrodki władzy mają najwięcej do powiedzenia o nowych inwestycjach, metodach integracji lokalnych społeczności, rozwoju oświaty czy służby zdrowia. Również Polski, kraju po latach komunizmu scentralizowanego, nie da się unowocześnić jedynie odgórnymi decyzjami, trzeba postawić na oddolną inicjatywę. Podczas konferencji chcemy znaleźć odpowiedź na pytanie: jak wzmocnić Polskę regionalną?


6. Katowice, 5 lutego 2009

"CAŁA POLSKA PRĘŻY MUSKUŁY"

Polska musi być krajem ludzi aktywnych fizycznie, i to od wczesnego dzieciństwa po późną starość. Sport zapewnia rozwój handlu i usług, korzystnie zmienia strukturę wykorzystania wolnego czasu i poprawia stan zdrowia społeczeństwa. Ma to ogromne znaczenie dla podnoszenia wydajności pracowników i poziomu społecznego optymizmu oraz zmniejszenia kosztów związanych ze zwalczaniem chorób. Ponadto sukcesy zawodowych sportowców stały się wizytówką państw oraz wzmacniają narodową tożsamość. Podczas konferencji chcemy znaleźć odpowiedź na pytanie: jak sprawić, aby polska była krajem sportsmenów?
7. Warszawa, 5 marca 2009

"POLSKA 2020 - DWA SCENARIUSZE"

Przed naszym krajem pojawiła się historyczna szansa na wykonanie cywilizacyjnego skoku, który pozwoli na dołączenie do wysoko rozwiniętych państw zachodniej Europy. Wykorzystanie szansy będzie zależeć od determinacji w rozwijaniu oświaty i nauki, unowocześnianiu infrastruktury
i upowszechnianiu nowych technologii, reformowaniu prawa i administracji publicznej, wreszcie od wykorzystania strukturalnych funduszy Unii Europejskiej. Możemy zrealizować scenariusz pozytywny, który powiedzie Polskę drogą irlandzkiego cudu gospodarczego. Ale możemy też zrealizować czarny scenariusz, zmarnować ogromny potencjał i tkwić na cywilizacyjnym poboczu jak Grecja. Podczas konferencji chcemy odpowiedzieć na strategiczne pytanie: jak może wyglądać Polska 2020?Idea dodatku opiniotwórczego miesięcznika FORUM POLSKA

Konferencje, w tym wypowiedzi uczestników debat panelowych, będą obszernie relacjonowane na łamach "Forum Polska" - nowego, opiniotwórczego dodatku do gazety "Polska". "Forum Polska" stanie się najpoważniejszą przestrzenią publicznej debaty o przyszłości naszego kraju w perspektywie najbliższych dziesięcioleci. W "Forum Polska" znajdą się odpowiedzi na pytanie: co trzeba zrobić tu i teraz, aby żyć w lepszej Polsce za pół wieku?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się