Menu Region

Słowacja zainteresowana norweskim gazem

Słowacja zainteresowana norweskim gazem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Premier Słowacji Robert Fico podczas oficjalnej wizyty w Norwegii wyraził zainteresowanie zakupem norweskiego gazu i, co się z tym wiąże, dywersyfikacją dostaw tego surowca. Zdaniem specjalistów, to duża niespodzianka. Słowacja jest uzależniona w stu procentach od dostaw rosyjskiego gazu i lewicowy rząd nie zamierzał do tej pory zmieniać tego stanu rzeczy.
Podczas wczorajszego spotkania z premierem Norwegii Jensem Stoltenbergiem, szef słowackiego rządu powiedział, że "rozważa możliwość importu skroplonego gazu ziemnego z Norwegii". - Trzeba jednak ustalić cenę i drogę tranzytową. Sprowadziliśmy próbną partię gazu z Norwegii, ale tranzyt przez Austrię był droższy niż z Rosji - stwierdził premier Robert Fico.

Słowacja nie była dotąd zainteresowana dywersyfikacją dostaw gazu. Vladimir Mecziar - szef koalicyjnego Ruchu na Rzecz Demokratycznej Słowacji HZDS - powtarzał wielokrotnie, że "przez Słowację idzie ogromna ilość rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej i dlatego rząd jest zainteresowany, by Rosja nie omijała słowackiego terytorium i by słowackie gazociągi nie stały się pustymi rurami".

Premier Robert Fico tłumaczył jednak w Oslo, że Słowacja chciałaby uzyskać gwarancję dostaw z innych kierunków niż rosyjski, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się