Menu Region

Jutro rekonstrukcja bitwy nad Bzurą

Jutro rekonstrukcja bitwy nad Bzurą

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W Brochowie odbędzie się jutro rekonstrukcja bitwy nad Bzurą. 9 września minęła 69. rocznica rozpoczęcia bitwy.
Widowisko poprzedzi msza w miejscowej Bazylice św.Jana Chrzciciela w intencji żołnierzy poległych nad Bzurą w 1939 roku. W rekonstrukcji (początek o godz. 14:00) weźmie udział około 150 osób i 10 pojazdów wojskowych. Widowisko od siedmiu lat organizuje fundacja Polonia Militaris. Tuż po nim ulicami Brochowa przejdzie uroczysta defilada wszystkich uczestników inscenizacji. Przy okazji prezentować się będą Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Muzeum Bitwy nad Bzurą.


Bitwa nad Bzurą rozpoczęła się 9 września 1939 roku i trwała prawie 2 tygodnie. Zmierzyły się tam polskie armie "Poznań" i "Pomorze", a wojskami niemieckimi. Była to największa operacja obronna Polski w 1939 roku. Mimo początkowego sukcesu, zakończyła się klęską polskich wojsk, jednak Niemcy zostali zmuszeni do zmiany planów operacyjnych, przez co opóźnił się moment zdobycia przez nich Warszawy.

Bitwa rozegrała się na Równinie Kutnowskiej, na zachód od Warszawy, w rejonie Łęczycy, Kutna, Łowicza i Sochaczewa. Przeciwko wojskom niemieckim walczyły: armia "Poznań", dowodzona przez generała Tadeusza Kutrzebę i armia "Pomorze", dowodzona przez generała Władysława Bortnowskiego.
Po początkowych sukcesach sił polskich, które zmusiły armie niemieckie do wstrzymania marszu na Warszawę, Niemcy rozpoczęli natarcie w celu okrążenia polskich armii. Większość naszych wojsk została okrążona i rozbita, jednak część z nich przebiła się z okrążenia i przez Puszczę Kampinoską dotarła do Warszawy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się