Menu Region

Polska przyciąga Białoruś bliżej Europy

Polska przyciąga Białoruś bliżej Europy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jakub Mielnik

Prześlij Drukuj
Warszawa przełamuje lody w stosunkach z Białorusią. W piątek po południu minister Radosław Sikorski spotkał się z szefem MSZ Białorusi Siarhiejem Martynauem.
Ten drobny z pozoru fakt może mieć przełomowe znaczenie dla stosunków z Białorusią. Rządzona przez Aleksandra Łukaszenkę dyktatorską ręką Białoruś jest w Europie pariasem. Z powodu łamania praw człowieka i prześladowania opozycji białoruscy dyplomaci i urzędnicy nie są mile widziani w Unii. Od 1997 roku obowiązuje zakaz spotykania się przedstawicieli UE z urzędnikami reżimu Łukaszenki.

Gest Sikorskiego, który spotkał się z Martynauem w Puszczy Białowieskiej, zaledwie kilka kilometrów do granicy polskiej zapowiada możliwość zakończenia izolacji Białorusi przez Unię.
Tak też traktują go białoruskie media, przypominając, że przed spotkaniem z Sikorskim szef białoruskiej dyplomacji gościł na Litwie, a Polacy zaprosili na Forum Ekonomiczne w Krynicy białoruskiego wicepremiera.

Po latach izolacji Unia próbuje wciągnąć białoruskiego dykaktora do dialogu, licząc, że strach przed Rosją zmusi go do demokratyzacji życia na Białorusi. Łukaszenka bardzo przetraszył się rosyjskiej interwencji w Gruzji, obawiając się, że kolejnym celem ekspansji Moskwy może być właśnie Białoruś. By zjednać sobie przychylność Europy przeciw Rosji Łukaszenka wypuścił z więzień część opozycjonistów.

Wstrzymał się też z uznaniem niepodległości oderwanych od Gruzji prowincji Abchazji i Osetii Południowej. Nawet rosyjską inwazję na Gruzję Mińsk poparł dopiero po ostrej reprymendzie z Moskwy.

Białoruś czekają za dwa tygodnie wybory parlamentarne, które zwyczajowo są fałszowane na zlecenie dykaktora. Tym razem jednak Łukaszence zależy na uznaniu wyników elekcji przez UE. Wzmocniłoby to jego pozycję wobec zakusów Kremla, który chętnie pozbyłby się Łukaszenki.

Za namową Zachodu białoruska opozycja zapowiedziała, że nie zbojkotuje wyborów. W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych UE będą dyskutować, czy zmienić podejście do Białorusi po tym, jak Łukaszenka wypuścił z więzień opozycjonistów.

Sikorski spotkał się z szefem białoruskiej dyplomacji

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się