Menu Region

Francuska krucjata papieża

Francuska krucjata papieża

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Roman Gutkowski

1Komentarz Prześlij Drukuj
Benedykt XVI przybył do Francji z czterodniową pielgrzymką. Papież, którego wczoraj w Paryżu przywitali prezydent Nicolas Sarkozy i jego żona Carla Bruni, stawia sobie trudny do osiągnięcia cel. Chce przekonać do religii jeden z najbardziej laickich krajów na świecie.
Benedykt XVI, mimo że mówi biegle po francusku, jest nad Sekwaną stosunkowo mało znany i mniej popularny od swego poprzednika Jana Pawła II. Niektóre środowiska, nawet katolickie, uznały jego wybór za sygnał, że Kościół, zamiast dostosowywać się do nowoczesnego świata, zmierza w konserwatywnym kierunku. Piątkowy dziennik "Le Monde" nazwał go nawet Herr Professor. Obecna wizyta ma sprawić, że papież stanie się bliższy Francuzom.


- Kocham Francję, wielką francuską kulturę i sztukę. Cenię tradycyjną francuską gościnność i tolerancję - powiedział papież dziennikarzom na pokładzie samolotu, którym przybył z Watykanu do Paryża. - Przybywam do was z przesłaniem pokoju i braterstwa. We Francji będę się modlił za chorych, opuszczonych i o pokój na świecie - deklarował w przeddzień wizyty.

Podbicie serc Francuzów będzie trudne. "Benedykt XVI, który jest mało ekspansywny, jest typem intelektualisty o złożonej osobowości, intryguje wiernych, lecz przynajmniej na razie ich nie porywa" - napisał tygodnik "L'Express".

- To będzie trudna pielgrzymka. Nie tylko dlatego, że jest to pierwsza wizyta apostolska Benedykta XVI we Francji - mówi nam znany watykanolog Luigi Accattoli z włoskiego dziennika "Corriere della Sera".

Francja nazywana najstarszą córą Kościoła jest dziś jednym z najbardziej zlaicyzowanych krajów na świecie. Świeckość jest od 1905 r. fundamentem republiki, a o rozdziale Kościoła od państwa mówi pierwszy artykuł francuskiej konstytucji. W dodatku liczba katolików kurczy się nad Sekwaną z roku na rok.

Rosną za to szeregi wyznawców islamu, który stał się już drugą religią Francji. Drastycznie maleje też liczba powołań i ślubów kościelnych. W 2004 r. władze w Paryżu zakazały w szkołach wszelkich symboli religijnych, zarówno muzułmańskich chust, jak i krzyży.

Zdaniem Accattolego papież pragnie, by Kościół zepchnięty niemal na margines powrócił do centrum francuskiej sceny politycznej. Jak pisze francuska prasa, pielgrzymce towarzyszyć będą zapewne manifestacje feministek, mniejszości seksualnych i obrońców laickości. Władze liczą się też z niebezpieczeństwem zamachów. Dlatego do ochrony pielgrzymki skierowano ponad 9 tys. policjantów i żandarmów.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Zajac pojechal do Paryza czy redakcji juz nie stac nawet na to?

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zbieracz złomu (gość)  •

jak w temacie. Wróblewski wiedział co robi.

odpowiedzi (0)

skomentuj