Menu Region

Na terenach byłego ZSRR powstaje zgrupowanie wojskowe Azja...

Na terenach byłego ZSRR powstaje zgrupowanie wojskowe Azja Centralna

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Grupa poradzieckich republik wchodząca w skład Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym postanowiła powołać zgrupowanie wojskowe w Azji Centralnej. Rosja, Kazachstan, Uzbekistan. Kirgizja i Tadżykistan zamierzają wydzielić w sumie 10 batalionów wojska do obrony ich wspólnego systemu obrony powietrznej.
Dziennik "Komsomolskaja Prawda" nie ukrywa, ze nowe zgrupowanie wojskowe ma przeciwstawić się ekspansji NATO w regionie. Gazeta pisze, że po 11 września Rosja z zaprzyjaźnionymi republikami z Azji Centralnej zezwoliły Stanom Zjednoczonym i NATO na rozmieszczenie kilku baz na północ od Afganistanu. "NATO nie okazało za to wdzięczności. W Kirgizji dokonała się kolorowa rewolucja, a w Uzbekistanie doszło do krwawych niepokojów społecznych" - pisze gazeta.


Jak dodaje "Komsomolskaja Prawda", ostatnią kroplą goryczy były wydarzenia w Osetii Południowej , które pokazały, że "w razie niezgodności interesów, Zachód otwarcie lekceważy wszelkie porozumienia". Rosyjski dziennik zwraca uwagę, że Azja Centralna znalazła się w trudnej sytuacji. "Z jednej strony podpierają ją nieprzewidywalne Chiny, a z drugiej napotyka na agresywną politykę Stanów Zjednoczonych . Być może nowy blok wojskowy przyniesie w końcu długo oczekiwaną równowagę sił w regionie" - pisze "Komsomolskaja Prawda".

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się