Menu Region

Dalajlama wezwał w Indiach do zwołania tybetańskiego...

Dalajlama wezwał w Indiach do zwołania tybetańskiego parlamentu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W Dharamsali w Indiach XIV Dalajlama, duchowy przywódca Tybetańczyków wezwał do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia członków tybetańskiego parlamentu oraz rządu na wychodźstwie. Celem posiedzenia byłoby omówienie obecnego kryzysu społeczno-politycznego w Tybecie w kontekście sytuacji międzynarodowej.
W posiedzeniu mieliby wziąć udział nie tylko członkowie parlamentu i rządu, ale także przedstawiciele innych organizacji tybetańskich zaproszeni przez rząd i deputowanych. W ostatnim okresie coraz mocniejszy staje się głos tybetańskich organizacji pozarządowych. Wiele z nich opowiada się za walką o niepodległy Tybet i nie popiera oficjalnego stanowiska Dalajlamy, parlamentu oraz rządu, w myśl którego celem Tybetańczyków jest zdobycie rzeczywistej autonomii Tybetu, ale w granicach Chińskiej Republiki Ludowej.
Dalajlama proponuje, by wspólne posiedzenie odbyło się w listopadzie lub grudniu. Marszałek tybetańskiego parlamentu na wychodźstwie Karma Chopel zapowiedział w Dharamsali, że dyskusja nad propozycją Dalajlamy odbędzie się w parlamencie w najbliższy poniedziałek.

Dalajlama, który podkreśla, iż jest jedynie duchowym, a nie politycznym przywódcą Tybetańczyków, wzywając do zwołania posiedzenia skorzystał z zapisu tymczasowej konstytucji przyjętej przez społeczność uchodźców tybetańskich, który zezwala mu na tego typu inicjatywę.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się