Menu Region

Komisja Europejska w sprawie stoczni czeka i przestrzega

Komisja Europejska w sprawie stoczni czeka i przestrzega

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W oczekiwaniu na plany restrukturyzacyjne polskich stoczni Komisja Europejska podkreśla, że pomoc z budżetu państwa na przekształcenia musi być ograniczona do niezbędnego minimum.
Od tego co znajdzie się w planach, zależy los polskich stoczni. Jeśli Komisja je odrzuci i tym samym nie zaakceptuje rządowego wsparcia z ostatnich czterech lat, zakładom grozi bankructwo.

Rzecznik Komisji Jonathan Todd przypomniał, że w lipcu Bruksela przedstawiła kryteria, wedle których będzie analizować dokumenty przysłane z Warszawy. - Jasno wtedy wskazaliśmy, że restrukturyzacja musi być sfinansowana albo przez inwestorów, albo ze środków własnych stoczni. Natomiast całościowa pomoc publiczna musi być ograniczona do niezbędnego minimum, które zapewni konieczną restrukturyzację - dodał rzecznik Komisji Europejskiej.

Pozostałe warunki, od których Bruksela uzależnia akceptację rządowego wsparcia w ostatnich czterech latach, to ograniczenie mocy produkcyjnych i zagwarantowanie długoterminowej rentowności stoczni.
Po otrzymaniu polskich planów restrukturyzacyjnych, Komisja rozpocznie ich analizę i w ciągu kilku tygodni ma wydać decyzję w sprawie pomocy publicznej przyznanej stoczniom po wejściu Polski do Unii.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się