Menu Region

Gierej: Gruzja to jedyny szlak ropy do UE niezależny od...

Gierej: Gruzja to jedyny szlak ropy do UE niezależny od Rosji

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
- Konflikt rosyjsko-gruzińki ma duże znaczeni gospodarcze - uważa Maciej Gierej, były prezes Nafty Polskiej. Według gościa Salonu Politycznego Trójki ropociąg biegnący przez Gruzję to jedyny szlak, którym można eksportować kaspijską ropę z pominięciem Rosji i dlatego Rosja dąży do destabilizacji politycznej w regionie.
Maciej Gierej zwrócił uwagę na fakt, że przesył ropy do Europy jest kontrolowany głównie przez firmy rosyjskie. Dlatego - według byłego prezesa Nafty Polskiej - rurociąg Baku -Tbilisi -Ceyhan jest tak istotnym elementem na mapie transportu surowców energetycznych. Kontrolę nad nim mają firmy amerykańskie.

Według szacunków eksperta, tym ropociągiem może płynąć jedna trzecia ropy naftowej z rejonu Morza Kaspijskiego.
Maciej Gierej obawia się, że dopóki nie będą respektowane zasady swobodnego dostępu stron trzecich do rosyjskich złóż, trudno będzie mówić o wolnym handlu nośnikami energii na terytorium byłego Związku Radzieckiego.

Zdaniem byłego prezesa Nafty Polskiej, infrastruktura Unii Europejskiej nie jest przygotowana do stworzenia spójnego systemu logistycznego w obszarze energetyki. Zwłaszcza połączeń energetycznych w Europie Środkowo-Wschodniej jest mocno uzależniony od rosyjskich źródeł ropy i gazu. Jest to skutek dlugoletniej polityki współpracy w ramach RWPG i izolacji od krajów zachodnich.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się