Menu Region

Kraftwerk zagra pod Wawelem

Kraftwerk zagra pod Wawelem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Karolina Szmytko

Prześlij Drukuj
"Jestem operator i mam mini-kalkulator. Ja dodaję, odejmuję, kontroluję, komponuję.
Mały guzik naciskamy, melodyjkę wygrywamy". Prostota częstochowskich rymów mogłaby wskazywać na to, że ich autorem jest zdolny berbeć. Ale nic bardziej mylnego: to nie fragment dziecięcej wyliczanki, ale tekst "Pocket Calculator", jednego z najważniejszych elektronicznych songów, jakie na swych podręcznych komputerach wygenerowali apostołowie syntetycznych dźwięków z niemieckiej grupy Kraftwerk.

Polscy fani Elektrowni (tak tłumaczy się nazwę zespołu) czekają na trzy koncerty kwartetu, które odbędą się 19, 20 i 21 września w industrialnych przestrzeniach hali ocynowni chemicznej Arcelor Mittal Poland w Krakowie. Okraszony niezwykłą wizualną oprawą show odbędzie się w ramach szóstej odsłony festiwalu Sacrum Profanum.

Tegoroczna impreza poświęcona najważniejszym twórcom i zjawiskom muzycznym Niemiec XX wieku startuje w najbliższą niedzielę. I rzecz jasna nie ograniczy się do prezentacji dorobku eksperymentujących elektroników z Düsseldorfu.

Zanim panowie z Kraftwerk przypieczętują muzyczną fiestę w grodzie Kraka, wielbicieli awangardy czeka tydzień wypełniony interpretacjami dzieł twórców znad Renu. Na pierwszy ogień pójdzie Kurt Weill. W niedzielę w Filharmonii im. Szymanowskiego zabrzmią dźwięki satyrycznego ballet chanté (tzw. śpiewanego baletu) "Siedem grzechów głównych", skomponowanego do libretta Bertolda Brechta.

Na scenie wystąpi Ute Lemper, artystka, która słynie z interpretacji międzywojennej piosenki kabaretowej. Towarzyszyć jej będą muzycy Sinfonietty Cracovii pod batutą Marca Minkowskiego.
W festiwalowy poniedziałek odbędziemy przyspieszony kurs z twórczości Hansa Wernera Henzego. W Muzeum Inżynierii Miejskiej zabrzmią dźwięki utworu "Voices". Z towarzyszeniem brytyjskiej London Sinfonietta zaśpiewają tenor Alan Oke i mezzosopranistka Victoria Simmonds. We wtorek posłuchamy kompozycji Helmuta Lachenmanna "Zwei Gefühle". Autor w roli lektora towarzyszyć będzie zespołowi Klangforum Wien.

Kolejne dni przyniosą prezentację twórczości Heinera Goebbelsa ("Samplersuite", 7.09, godz. 19), Wolfganga Rihma (Concerto "Séraphin", 18.09, godz.19) i przegląd twórczości Karlheinza Stockhausena. Kompozycje zmarłego w ubiegłym roku geniusza awangardy zagrają m.in. Ensemble Modern z Frankfurtu, wokalna grupa Theatre of Voices Paula Hilliera (wykonają "Stimmung" na sześć głosów) oraz łączące muzykę z tańcem holenderski Asko i Schönberg Ensemble.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się