Menu Region

Nie będziesz musiał płacić, gdy natkniesz się na skarb

Nie będziesz musiał płacić, gdy natkniesz się na skarb

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Artur Grabarczyk

1Komentarz Prześlij Drukuj
Jeżeli podczas budowy domu natkniesz się w ziemi na zabytki, musisz sam opłacić badania archeologiczne. - To absurd - twierdzą senatorowie i chcą zmian w prawie.
Jeszcze w tym roku spadną koszty budowy domu w miejscach o bogatej historii. Wszystko dzięki przygotowanej przez Senat nowelizacji ustawy o ochronie zabytków.

Senatorowie chcą zlikwidować absurdalne przepisy, które nakazują inwestorom płacić z własnej kieszeni za obowiązkowe badania archeologiczne na przeznaczonej pod budowę działce. Koszty tych badań będzie pokrywać Skarb Państwa.

- Leżące w ziemi zabytki w myśl prawa są własnością państwa, więc nie może być tak, że zwykły Kowalski, który trafił na cenne przedmioty podczas budowy domu, musi z własnej kieszeni zapłacić za zbadanie miejsca - mówi autor nowelizacji ustawy, senator Krzysztof Kwiatkowski z PO. - Obywatel nie może sponsorować działań, które mają służyć ratowaniu dziedzictwa narodowego, bo to obowiązek państwa.

Autor ustawy zapowiada, że po zmianie przepisów nie będzie już dochodziło do absurdalnych sytuacji, jakich w ostatnich latach było tysiące. - Zdarzało się, że człowiek kopiący rów pod przyłącze kanalizacyjne na podwórku trafiał na zabytkowy przedmiot, powiadamiał miejscowego konserwatora, a ten zgodnie z prawem kazał mu wynająć archeologa i zrobić badania - mówi senator Kwiatkowski. - Efekt był taki, że koszt budowy kanalizacji wzrastał z 2 tys. do ponad 10 tys. zł.

Archeolodzy zajmujący się prowadzeniem takich badań mówią, że obowiązujące dziś przepisy wyrządziły duże szkody. Nagminne jest bowiem to, że inwestor, który znajdzie na budowie zabytkowy przedmiot, przerażony kosztami wynajęcia archeologa po prostu ukrywa znalezisko. - Tak robią i osoby prywatne, i wielkie firmy budujące osiedla czy hipermarkety - mówi Mariusz Łesiuk, właściciel firmy Pro Archeologia. - Efekt jest taki, że wiele bezcennych znalezisk zamiast do muzeów trafia na śmietnik albo na zawsze zostaje w ziemi.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

O, biada ci, inwestorze!

+6 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Nick (gość)  •

Zgłosisz się do konserwatora, a on wpisze cię na listę kolejkową i już za parę lat będzie mógł sfinansować badanie twojej działki.

odpowiedzi (0)

skomentuj