Menu Region

Przemyślimy budowę gazociągu

Przemyślimy budowę gazociągu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Magdalena Dercz

1Komentarz Prześlij Drukuj
Z Karlem Theodorem zu Guttenbergiem, szefem frakcji CDU/CSU w komisji spraw zagranicznych Bundestagu, rozmawia Magdalena Dercz.
Jest Pan przeciwnikiem projektu budowy Gazociągu Północnego?
Budowa gazociągu musi służyć interesom wszystkich europejskich państw. Jeżeli służyłaby jedynie zaspokajaniu interesów naszych i Rosji i jednego czy dwóch innych europejskich państw, to należy się zastanowić nad sensem budowy.

Co to konkretnie oznacza?
Musimy rozważyć, czy zbudowanie gazociągu doprowadzi do uzależnienia się od Rosji i czy interesy innych krajów europejskich nie zostaną pominięte. To bardzo ważne, żebyśmy tego typu plany realizowali, zachowując spójną europejską strategię. Tak, by nigdy nie powstawało wrażenie, że zawierając dwustronne umowy z Rosją, wywołujemy napięcia.


Czyli rozumie Pan polskie obawy wynikające z budowy gazociągu?
Owszem, dla mnie jest bardzo istotne, abyśmy uwzględnili obawy Polaków, ale także niepokój w krajach skandynawskich, choćby w Szwecji, gdzie głosy sprzeciwu są coraz ostrzejsze. Każde rozsądne rozważania na ten temat powinny zostać wzięte pod uwagę. Odrzucenie z góry sensownych argumentów byłoby lekkomyślne i sprzeczne z ideą zjednoczonej Europy.

Jak chce Pan nakłonić innych niemieckich polityków do uwzględnienia obaw Polski czy Szwecji?
Mam różne możliwości. Praca w ministerstwie spraw zagranicznych pozwala na kształtowanie opinii, mam kontakty z przedstawicielami najwyższych władz - jeśli tu przedstawi się dobrą argumentację, to można rozpocząć debatę. Do najważniejszych argumentów należy uwzględnienie rosyjskich poczynań w Gruzji. Czyli uświadomienie, że Rosja jest partnerem, który złamał zasady międzynarodowej wspólnoty. To nie może pozostać bez konsekwencji, jeśli chodzi o wspólne przedsięwzięcia.

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Rurociąg

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jacek zarazek (gość)  •

Myślenie strategiczne nie jest mocną stroną Polaków. Budowa rurociągu północnego jest jak najbardziej w interesie Polski. Moglibyśmy sobie w ten sposób zapewnić zaopatrzenie w gaz na dłuższy okres. Powstałaby sytuacja wzajemnego powiązania, która sprawiłaby, że stosunki między Polską a Rosją stałyby się bardziej normalne. Potem moglibyśmy, wykorzystując rurociąg, wpływać na Rosję, np., rozwijając produkcję paliw z źródeł odnawialnych, energetykę atomowa czy inną i w ten sposób dawać im do zrozumienia, że ich gaz nie jest nam całkiem niezbędny i w związku z tym negocjować korzystniejsze ceny. Wszystko to umyka naszym niepełnosprawnym umysłowo politykom jak i dziennikarzom. Zamiast tego wolą grozić Rosji konfliktem zbrojnym, co jet niebotyczną głupotą.

odpowiedzi (0)

skomentuj