Menu Region

Książę Liechtensteinu nazwał Niemcy "Czwartą Rzeszą"

Książę Liechtensteinu nazwał Niemcy "Czwartą Rzeszą"

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

1Komentarz Prześlij Drukuj
Opinia publiczna w Niemczech jest zbulwersowana wypowiedziami księcia Liechtensteinu. Książę Hans-Adam II nazwał obecne państwo niemieckie "Czwartą Rzeszą".
W liście do dyrekcji Muzeum Żydowskiego w Berlinie książę zarzucił niemieckim władzom, że w stosunkach z Liechtensteinem w coraz mniejszym stopniu kierują się zasadami prawa międzynarodowego. "Przeżyłem trzy niemieckie rzesze, mam nadzieję, że przeżyję i czwartą" - napisał Hans-Adam II.

W ten sposób książę Liechtensteinu uzasadnił swoją odmowę wypożyczenia jednego z obrazów ze swojej kolekcji do Niemiec. Z taką prośbą zwróciło się do niego Muzeum Żydowskie.

Niemieckie media, cytując list monarchy, dodają, że stosunki między Niemcami a Liechtensteinem są złe od ujawnienia na początku roku afery podatkowej. Setki niemieckich prominentów umieszczały w bankach w Liechtensteinie swoje oszczędności. Niemiecki system podatkowy miał na tym stracić nawet trzy i pół miliarda euro. Berlin wezwał księstwo do zmiany przepisów, które czynią z Liechtensteinu raj podatkowy.

Niemiecki MSZ zareagował na słowa księcia powściągliwie. Rzecznik resortu podkreślił jedynie, że Niemcy respektują prawo międzynarodowe, także w odniesieniu do Liechtensteinu. Przeprosin zażądała natomiast Centralna Rada Żydów w Niemczech, która uznała opinie Hansa-Adama II za obraźliwe i niedorzeczne.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Byki ortograficzne w tytule

+3 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pikuś (gość)  •

a może jednak książĘ LiEchtensteinu? a tak wogle to jest cosik złego w słowie rzesza?

odpowiedzi (0)

skomentuj