Menu Region

Były prezes Stoczni Szczecin: Do upadku stoczni świadomie...

Były prezes Stoczni Szczecin: Do upadku stoczni świadomie doprowadziło SLD

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Były prezes Stoczni Szczecińskiej Krzysztof Piotrowski powiedział w Programie Trzecim Polskiego Radia, że stocznia została specjalnie doprowadzona do upadłości przez rząd Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zdaniem Piotrowskiego, politykom przeszkadzało to, że firma sie rozrasta i zaczyna różnicować swoja działalność, próbując między innymi zająć się dystrybucję paliw.
W tym celu, jak wyjaśnił, stocznia przejęła zmodernizowany porosyjski naftoport. Piotrowski powiedział, że zdaniem polityków SLD, było to wchodzenie " do cudzego koryta".

Dlatego właśnie, według Piotrowskiego, kiedy w 2001 w przemyśle stoczniowym nastąpił kryzys, rząd SLD odmówił stoczni wymaganych przez banki gwarancji. Chodziło o czterdzieści milionów dolarów kredytu. Ostatecznie doprowadziło to do upadku stoczni i przejęcia jej przez państwo.


Krzysztof Piotrowski przypomniał, że w ostatniej dekadzie 20 wieku stocznia bez pomocy państwa wyprodukowała 190 statków na łączna kwotę 4 miliardów dolarów. Ponadto 270 milionów zainwestowano w strukturę firmy.

Jutro mija termin przedstawienia Komisji Europejskiej planu restrukturyzacji trzech największych polskich stoczni, w tym stoczni w Szczecinie. Jeśli Komisja nie zaakceptuje tego planu, stocznie bedą musiały zwrócić udzielona przez państwo pomoc publiczna co najprawdopodobniej doprowadzi do ich upadku.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się