Menu Region

Pawlak: Polska technicznie jest już w strefie euro

Pawlak: Polska technicznie jest już w strefie euro

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że od strony gospodarczej Polska jest już w strefie euro. Wiecepremier przypomniał w rozmowie z Sygnałami Dnia podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, że obowiązuje już ustawa, dzięki której przedsiębiorcy mogą rozliczać się w euro.
Dzięki niej, nie ma obowiązku przewalutowania przelewów z firm zagranicznych, a te środki można wykorzystać bezpośrednio, lokując je na rachunkach walutowych. Szef resortu gospodarki zaznaczył, że wczorajsza deklaracja premiera o przyjęciu wspólnej waluty w 2011 roku ma znaczenie polityczne.

Waldemar Pawlak odniósł się też do dyskusji wokół reformy KRUS. Wyraził przy tym żal, że premier nie postanowił jeszcze zająć się sprawą reformy rolniczych ubezpieczeń społecznych.
Tymczasem - jak powiedział - propozycja pierwszego etapu zmian trafiła do Kancelarii Premiera juz w czerwcu. Gdyby rząd zajął się nią wczesniej, mozna byłoby już przyjąć proponowane w projekcie rozwiązania. - zwrócił uwagę minister gospodarki.

Waldemar Pawlak uznał za znaczące, pojawienie się na Forum Ekonomicznym w Krynicy dużej liczby przedstawicieli firm z Białorusi. Zauważył jednocześnie brak delegacji z Rosji. Zdaniem wicepremiera, aktywność firm z regionu pokazuje, że to one będą decydować o obrazie gospodarczym tej części Europy:
Na Forum Ekonomicznym w Krynicy odbyły się już pierwsze panele dyskusyjne, których łącznie zaplanowano blisko 120. Bierze w nich udział łącznie około 2 tysięcy gości ze świata polityki i biznesu oraz dziennikarzy.

Pierwsze sesje pokazały, że wiodącymi tematami podczas krynickiego Forum będą bezpieczeństwo energetyczne, rozwój gospodarek krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a także współpraca Unii Europejskiej z jej wschodnimi sąsiadami. Poza Krynicą odbyły się spotkania towarzyszące "polskiemu Davos" - Forum Inwestycyjne w Tarnowie oraz Forum Młodych Liderów w Nowym Sączu.

Forum Ekonomiczne w Krynicy, organizowane przez Instytut Wschodni, potrwa do soboty. Program 1 Polskiego Radia jest patronem medialnym Forum.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się