Menu Region

Amerykanie znów uzbroją Gruzję

Amerykanie znów uzbroją Gruzję

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jakub Mielnik

Prześlij Drukuj
Gruzja ma szansę na odbudowę potencjału wojskowego zniszczonego w czasie rosyjskiej inwazji. Waszyngton wysyła do Tbilisi specjalną delegację Pentagonu, która ma ocenić, jak można pomóc sojuszniczej armii na Kaukazie.
- Po ocenie potrzeb będziemy mogli pomóc w odbudowie gruzińskiej gospodarki, infrastruktury i armii - ogłosił zastępca szefa Pentagonu Eric Edelman. To pierwsza tego typu deklaracja gotowości pomocy w zbrojeniu Gruzji od czasu wybuchu wojny z Rosją. Amerykanie od początku bardzo aktywnie pomagali walczącym z Rosjanami Gruzinom, wysyłając na Morze Czarne okręty floty USA.

Dotąd Waszyngton podkreślał jednak humanitarny charakter pomocy.
W ubiegłym tygodniu administracja George'a W. Busha obiecała przeznaczyć miliard dolarów na pomoc dla Gruzji. Dopiero po zakończeniu planowanej na koniec tego tygodnia wizyty przedstawicieli Pentagonu w Tbilisi będzie wiadomo, ile z tej sumy przeznaczone będzie na uzbrojenie dla gruzińskiej armii.

Od czasu objęcia w 2004 r. władzy w Gruzji przez proamerykańskiego prezydenta Micheila Saakaszwilego ministerstwo obrony Gruzji ściśle współpracuje z Pentagonem. Około 2 tys. Gruzinów służy w Iraku.

USA prowadziły też intensywne szkolenia sił gruzińskich na Kaukazie. Ostatnie wspólne manewry USA i Gruzji zakończyły się zaledwie na kilka dni przed wybuchem wojny z Rosją. W ciągu ostatnich 6 lat wydatki Gruzji na zbrojenia wzrosły 50-krotnie, z 18 mln dol. w 2002 r. do 900 mln dol. w roku obecnym.

Większość sprzętu dostarczonego w ostatnich latach Gruzinom wpadła jednak w ręce Rosjan. Po wkroczeniu na terytorium Gruzji siły rosyjskie zajęły główny magazyn gruzińskiej armii koło Gori, plądrując doszczętnie składy.

Przejęli także składy broni w Poti, niszcząc jednocześnie kilka nowoczesnych jednostek gruzińskiej floty, które nie zdążyły opuścić portu. Stacje telewizyjne w Rosji pokazywały nowiutkie amerykańskie hummery wywożone przez rosyjskich żołnierzy. Moskwa oskarżała też inne kraje NATO, takie jak Niemcy i Polska, o zbrojenie Gruzinów.

Jednocześnie ze sporządzaniem listy strat w magazynach wojskowych władze w Tbilisi podsumowują bilans ofiar wojny z Rosją. Z danych gruzińskich wynika, że w walkach z armią rosyjską zginęło 295 Gruzinów, a 2234 zostało rannych. 109 zabitych to cywile. Za to wśród rannych większość, bo aż 1964, to żołnierze. Statystyki te nie obejmują terytoriów Gruzji, które ciągle są okupowane przez armię Federacji Rosyjskiej i samej Osetii Płd., gdzie zaczęła się wojna.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się