Menu Region

Nagroda dla Angeli Merkel od wydawcy "Polski"

Nagroda dla Angeli Merkel od wydawcy "Polski"

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Andrzej Godlewski, Pasawa

Prześlij Drukuj
Kanclerz Niemiec otrzymała wczoraj w Pasawie nagrodę Ludzie w Europie (Menschen in Europa) przyznawaną corocznie przez grupę wydawniczą Verlagsgruppe Passau, w skład której wchodzi także wydawca dziennika "Polska".
Zdaniem Angeliki Diekmann, która jest inicjatorką nagrody, niemiecka kanclerz buduje mosty między instytucjami Unii Europejskiej a jej obywatelami.

- Merkel nie jest tylko kanclerzem Niemiec, ale również prawdziwą Europejką, podobnie jak Konrad Adenauer i Helmut Kohl - mówił przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso. Szef grupy wydawniczej Verlagsgruppe Passau Axel Diekmann przypomniał, że Merkel uznawana jest za najbardziej wpływową kobietę na świecie. - Dla mnie jest pani równocześnie najbardziej przytomną i inteligentną polityk współczesności - chwalił niemiecką kanclerz Diekmann.

Podczas debaty z przewodniczącym Barroso kanclerz Merkel odniosła się do wyzwań stojących przed Europą. - Nie ma żadnych wątpliwości, że Abchazja i Południowa Osetia są częścią Gruzji. Pozostaje jednak problemem, jak przywrócić integralność terytorialną Gruzji po tym, jak Rosja uznała część gruzińskiego terytorium za niepodległe państwo - powiedziała Merkel.

Równocześnie kanclerz stwierdziła, że Gruzja nie może oczekiwać w najbliższym czasie planu działań na rzecz członkostwa w NATO (MAP). - Od kwietniowego szczytu NATO w Bukareszcie stan przygotowań Gruzji nie zmienił się - oceniła.

Zdaniem szefowej niemieckiego rządu również Ukraina nie może się spodziewać pełnej integracji z Zachodem. - Nie możemy powiedzieć Ukrainie, że nie jest krajem europejskim, ale z drugiej strony nie możemy jej obiecać członkostwa w UE.

Możliwy jest jedynie rodzaj uprzywilejowanego partnerstwa - odpowiedziała Merkel na pytania o granice rozszerzenia Unii. Według kanclerz w czasie kaukaskiego kryzysu Unia Europejska potwierdziła swoją zdolność do skutecznego działania.

Jej zdaniem do roku 2020 UE stanie się wspólnotą różnych prędkości, co oznacza, że nie wszystkie państwa będą integrować się we wszystkim dziedzinach w tym samym tempie. - Mamy to już teraz np. w kwestiach porozumienia z Schengen czy unii walutowej - mówiła.

Angela Merkel jest kanclerzem Niemiec od 2005 r. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku. Od 2000 r. kieruje Chrześcijańsko-Demokratyczną Unią Niemiec (CDU). Ponieważ pochodzi z byłej NRD, karierę polityczną zaczęła dopiero po zjednoczeniu Niemiec w 1990 r.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się