Menu Region

Czesi przygotowują się na zakręcenie kurka przez Rosję

Czesi przygotowują się na zakręcenie kurka przez Rosję

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Czesi zbudowali dwa nowe zasobniki ropy w obawie przed kolejnym przykręceniem rosyjskiego kurka. Czeski rząd premiera Mirka Topolanka, nie ukrywa zaniepokojenia i planuje dobudowanie dwóch kolejnych.
Dwa nowe zasobniki ropy zostaly zbudowane w miejscowości Nelahozeves 35 kilometrów na północ od Pragi. Mogą przyjmować rosyjską ropę z rurociągu Przyjażń. Czesi zwiększą w ten sposób do 100 dni swoje rezerwy strategiczne.

Aleksandr Vondra wicepremier do spraw europejskich nie ukrywał, że budowę kolejnych zasobników przyśpieszyło przykręcenie rosjskiego kurka z ropą po podpisaniu czesko-amerykańskiej umowy w sprawie budowy bazy radarowej.
Co prawda Moskwa zapewniła, że chodziło jedynie o przejściowe problemy techniczne, ale czeskie władze nie ukrywały zaniepokojenia. "To zastanawiające, ze Moskwa ogranicznyła o połowę dostawy ropy po tym, kiedy czeskie ministerstwo obrony uznało rosyjskie pogrózki za nieuzasadnioną ingerencję w wewnętrzne sprawy Czech" - napisał dziennik "Pravo".

Czeska gospodarka nie jest uzależniona w stu procentach od rosyjskich dostaw ropy. Czesi kupują ropę również na Bliskim Wschodzie. Do południowych Czech z włoskiego Triestu dostarcza ją europejski ropociąg (TAL) z wybudowanym w latach 90-tych odgałezieniem (IKL) z niemieckiego Ingolstadtu do dwóch czeskich rafinerii w Litvinovie i Kralupach nad Wełtawą. Czesi pokrywają w ten sposób 30 procent swojego zapotrzebowania.

Rząd premiera Mirka Topolanka nie ukrywa jednak zaniepokojenia. Wicepremier Vondra powiedział, ze w przyszłym roku zostaną zbudowane dwa kolejne zasobniki, tak, by rezerwy państwowe wystarczyły na 120 dni.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się