Menu Region

Naukowcy zaobserwowali najgwałtowniejszą kosmiczną eksplozję...

Naukowcy zaobserwowali najgwałtowniejszą kosmiczną eksplozję w historii

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Astronomowie z Polski i kilkunastu innych krajów zaobserwowali najgwałtowniejszą kosmiczną eksplozję w historii. Wybuch tak zwanej hipernowej opisują w prestiżowym tygodniku naukowym "Nature".
Wybuch ten, zwany rozbłyskiem gamma, był milion razy jaśniejszy od poprzedniej podobnej eksplozji. By zobaczyć rozbłysk, nie trzeba było nawet teleskopu - powiedział Polskiemu Radiu współautor publikacji, doktorant wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Lech Piotrowski dodał, że rozbłysk przez około 30 sekund był widoczny gołym okiem a znajdował się o 7,5 miliarda lat świetlnych od Ziemi.

To oznacza, że było to jednocześnie najodleglejsze tego typu zjawisko, jakie kiedykolwiek udało się zaobserwować. Rozbłysk nastąpił, gdy nie istniał jeszcze nasz Układ Słoneczny, ale jego światło dotarło do Ziemi dopiero teraz.

Naukowcy podkreślają, że bardzo dokładne zarejestrowanie eksplozji jest sukcesem międzynarodowego projektu astronomicznego "Pi in the Sky", zapoczątkowanego między innymi przez ekspertów z Polski.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się