Menu Region

Zderzacz nie doprowadził do końca świata

Zderzacz nie doprowadził do końca świata

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Konrad Godlewski, Mark Henderson ("The Times")

Prześlij Drukuj
Wczoraj rano o godz. 10.25 naukowcy w pomieszczeniu kontrolnym z entuzjazmem powitali kilka kropek na ekranie monitora.
To wiązka protonów ukończyła pierwsze okrążenie w tunelu Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC), maszyny wartej 3,6 mld funtów. Według założeń naukowców urządzenie to ma nam otworzyć zupełnie nowe okno na wszechświat.

Próbne okrążenie 27-kilometrowego pierścienia zajęło wiązce cząstek niecałą godzinę: pierwsze protony wypuszczono do tunelu o 9.32.

- Dziękuję, dziękuję wam wszystkim - powiedział Lyn Evans, kierownik projektu LHC, gdy wiązka zakończyła pierwsze okrążenie. Godzinę wcześniej naukowcy przez 48 sekund w napięciu oczekiwali, aż na monitorze pojawi się mała świecąca kropka - znak, że protony pokonały pierwsze trzy kilometry w pierścieniu akceleratora.

Kontrolerzy prowadzili wiązkę przez cały obwód akceleratora, korygując starannie jej tor. Dr Evans nie krył emocji gdy okazało się, że wiązka ukończyła pierwszą połowę trasy już po upływie 23 minut od startu.

- Jest w połowie drogi, minęła już detektory, ALICE i CMS. CMS zarejestrował kilka interesujących śladów. Teraz na chwilę ją zatrzymaliśmy, by dokonać korekt, ale zaraz znów ją puścimy. Zostały jeszcze cztery sektory. Przy tym tempie wiązka powinna zakończyć bieg wokół LHC w ciągu godziny - relacjonował dr Evans.

Pierwszą wiązkę wypuszczono w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, ale gdy ruszą eksperymenty, dodana zostanie wiązka biegnąca w przeciwnym kierunku.

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się