Menu Region

Rząd szykuje rewolucję w egzaminach na prawo jazdy

Rząd szykuje rewolucję w egzaminach na prawo jazdy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Pawlikowski, Marcin Kamiński

10Komentarzy Prześlij Drukuj
Jeszcze w tym miesiącu rząd ma przyjąć nową ustawę o kierujących pojazdami, która wprowadza rewolucyjne zmiany w egzaminach na prawo jazdy.
"Polska" dotarła do ostatecznej wersji projektu przygotowanego przez Ministerstwo Infrastruktury. Jakie są najważniejsze zmiany w porównaniu do obecnego stanu? Oto one:

- prawa jazdy wydawane będą na 15 lat, a nie jak dotychczas bezterminowo. Aby je przedłużyć, trzeba będzie przejść szczegółowe badania lekarskie. Kierowcy, którzy ukończą 56. rok życia, taką procedurę mają przechodzić nie co 15, ale co 5 lat.


- Zasadniczo zmienią się egzaminy teoretyczne. Teraz są to trwające 25 minut testy, w których na poszczególne pytania może być kilka prawidłowych odpowiedzi. Jeśli mamy wątpliwości, możemy przejść do następnych pytań, a potem wrócić. Od nowego roku będą to testy jednokrotnego wyboru, ale pytania będą prezentowane jedno po drugim, jeśli któreś się ominie, nie będzie można do niego już wrócić.

- Bardziej rygorystycznie będą traktowani świeżo upieczeni kierowcy. Przez dwa lata od zdania egzaminu będzie ich obowiązywał okres próbny. Jeśli w tym czasie dwukrotnie złamią przepisy i np. otrzymają mandaty, zostanie on wydłużony o kolejne dwa lata. Przez pierwsze siedem miesięcy nie będą też mogli przekraczać prędkości 50 km/h w mieście i 80 km/h poza terenem zabudowanym. Do tego przez pierwszy rok muszą jeździć z białą naklejką z zielonym liściem na przedniej i tylnej szybie.

- Pojawi się też kilka nowych kategorii praw jazdy, dotyczy to głównie pojazdów jednośladowych. Trzeba będzie mieć prawo jazdy AM na motorower, którym teraz można było kierować bez żadnych dokumentów. Ale zdawać będą mogli już 14-latkowie.

Nowe prawo ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach oraz ujednolicić polskie przepisy z regulacjami przyjętymi w UE. - To bardzo dobry sposób na ukrócenie rajdowych zapędów młodych kierowców i wyeliminowanie z ruchu osób nieprzygotowanych - uważa Bruno Teske, koordynator egzaminatorów w Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Gdańsku.

1 3 4 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

7

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

statystyki

+23 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mem (gość)  •

jezeli chodzi o dane dot. wypadkow, to niestety jestesmy na poczatku niechlubnej listy wypadkow w Unii, ale nie z tego powodu, iz mamy zlych kierowcow (jest ich statystycznie tyle samo w innych krajach UE), ale ze nasz system drog nie pozwala normalnie po nich jezdzic. na zachodzie mozna bezstresowo pokonac odcinek 300 km, u nas na drodze szybkiego ruchu trzeba uwazac co 100 m czy przypadkiem nie jedzie woz, traktor, albo czy ktos przypadkiem nie skreca z pasa szybkiego ruchu w lewo

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie dla wszystkich

+23 / -29

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Paweł (gość)  •

Należy wprowadzić testy psychotechniczne dla wszystkich kandydatów na wszystkie kategorie, zweryfikować systematycznie pod tym kontem wszystkich kierowców, ograniczyć dostęp do prawka kryminalistom skazanym za czyny o charakterze rozbójniczym, czyli wyeliminować z ruchu ludzi, którzy nie mają predyspozycji psychofizycznych lub kwalifikacji moralnych.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Prawko

+28 / -27

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

olo (gość)  •

Zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach no to się weźcie za tych pijaków, jedziesz po pijanemu kasować im samochody,zabierać prawojazdy, a nie czepiacie się jak tu bardziej utrudniać zdanie egzaminów i po 15 latach znów zdawać nie przesadzajcie poprostu głupota.

odpowiedzi (0)

skomentuj

prawko

+28 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

uki (gość)  •

"Dzisiaj Polska przoduje w europejskich statystykach pod względem wypadków drogowych."
Niech zrobią statystyki pod względem jakości dróg, albo pod kątem zdawalności egzaminów na prawo jazdy. Ciekawe na którym miejscu będzie Polska... W Anglii zdaje 85 proc, na Ukrainie 99 proc.. Dla porównania w Polsce w kwietniu współczynnik ten wynosił 31,5 proc!! Cały ten system egzaminów jest tylko po to aby jak najwięcej kasy wyciągnąć od zdających.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Od stycznia trudniej

+25 / -23

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Janusz  •

Obserwuję losy ustawy o kierujących pojazdami od momentu powstania założeń do ustawy i miało być dobrze a jest jak zwykle czyli do bani. W pierwszej wersji wprowadzono mechanizmy motywujące instruktorów i ośrodki do podnoszenie jakości świadczonych usług i stałego dokształcania się kadry szkolącej przez certfikację personelu i akredytacje kuratora oświaty lub certyfikacje jednostek szkolących . Została z tego proteza w postaci "zaświadczenia o spełnieniu dodatkowych warunków" . Jazda z osobą towarzyszącą i okres próbny, został okres próbny, to te dwa czynniki spowodowały spadek liczby wypadków 20 do 50% w krajach UE . Reedukacja kierowców, tym powinni zając się fachowcy przykład można brać z Austrii a nie WORD. Reasumując Ustawa jest gorsza od poprzedniej chociaż niewiele jest zmian i tylko na gorsze. W poprzedniej kadencji sejmu chciałem porozmawiać o tym z Posłem Lemke(PO) byłem umówiony tydzień wcześniej .lecz do Chojnic z Gdańska na spotkanie dojechałem tylko ja poseł nie dojechał bo był aż w Gdańsku(ja jechałem z Gdańska do Chojnic a on był w Gdańsku). Korki uniemożliwiły mu dojazd na spotkanie Gdańsk był taki rozkopany.Dlatego nie głosowałem na posła ale żałuje ,że głosowałem na PO. J.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ewropejski Sojuz

+27 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pieszy (gość)  •

Witamy w ZSRE! I co uniofile? Fajnie jest co? Co jeszcze wymyślicie żeby nam uprzyjemnić życie? Oczywiście tylko dla naszego dobra. Tylko ciemny lud nie wie że wy wszystko robicie dla jego dobra i szczęścia. Czekam tylko kiedy wpadniecie na pomysł żeby wydawać pozwolenia na wychodzenie z domu. Jasne że trzeba bedzie mieć zdany egzamin. I to pozwolenie nie będzie bezterminowe.
PRL ze swoimi reżimowymi przepisami to był raj w porównaniu z tym co szykuje oświecona Jewropa.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Prawko

+22 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Olo (gość)  •

Aby zmienić cokolwiek należy ustalić jednolity wzór przebiegu egzaminu , a nie tak jak w tej chwili pozwalać na pełne "widzimiśie" egzaminatorów . Problem nie leży w teorii tylko w praktyce. Godziny jazdy na kursach są marnowane na dojazdy do miast egzaminacyjnych ,a to uczy niewiele (w dobrej sytuacji są ci którzy mieszkają w miast które są siedzibą WORD ,a niestety nie wszyscy mają ten komfort) Olo "L"

odpowiedzi (0)

skomentuj