Menu Region

Wrota Mazowsza zamknięte dla stolicy

Wrota Mazowsza zamknięte dla stolicy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Robert Biskupski

Prześlij Drukuj
Wielki portal informacji przestrzennej, który obejmie swoim zasięgiem całe Mazowsze, buduje samorząd wojewódzki.
Dzięki serwisowi każdy, kto chce kupić działkę np. w okolicach Płocka, bez wychodzenia z domu będzie mógł sprawdzić jej przeznaczenie, odległość od lasu, przedszkola oraz sklepu.

Strona wystartuje 16 września. Ale nie będzie na niej żadnych informacji z Warszawy. Dlaczego? Władze miasta twierdzą, że stolica ma lepszy system.

Portal informacji o gruntach rusza już 16 września. Warszawa nie chce brać udziału w tym projekciePortal Wrotamazowsza.pl stworzono z myślą o samorządach i użytkownikach internetu.
Zasada jego działania jest prosta. Gminy i powiaty umieszczają w nim dane o swojej infrastrukturze, m.in. o planie zagospodarowania przestrzennego, sieci ulic, uzbrojeniu i ewidencji gruntów oraz budynków, lokalizacji szkół.

- Osoba planująca zakup działki po kliknięciu w odpowiedni obszar mapy dowie się, czy grunt jest budowlany, czy rolny - tłumaczy Aneta Staniewska z biura geodety województwa mazowieckiego. - Przy okazji z planu zagospodarowania przestrzennego sprawdzi też, jak wysoki budynek może tam wybudować.

Do tej pory wszystkie te informacje były rozsiane w gminach i powiatach w wielu miejscach. Teraz będą w jednym.

- To bardzo wygodne i proste rozwiązanie - dodaje Staniewska. - Wszystko jest w formie mapy, a nie mało czytelnych tabelek.

Dzięki portalowi możliwe będzie nawet złożenie wniosku np. o pozwolenie na budowę. System będzie bowiem pełnił także rolę biura podawczego. Za jego sprawą wszystkie e-urzędy Mazowsza będą działać na takich samych zasadach.

Serwis będzie pomocny również dla samych urzędników, którzy szybko sprawdzą na przykład, ile w danej części gminy wydano pozwoleń na budowę.

System znalazł się na liście projektów kluczowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Orientacyjne koszty budowy serwisu to 180 mln zł.
Udział w projekcie, który w pełni ma funkcjonować w 2013 r., zgłosiło już 279 gmin i 39 powiatów Mazowsza. Do inicjatywy nie zamierza przystępować jednak Warszawa.

1 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się