Menu Region

Paulina Nowosielska: Dzieci mało opłacalne

Paulina Nowosielska: Dzieci mało opłacalne

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Dziennikarka działu opinie "Polski"

Prześlij Drukuj
Blisko 400 placówek, w których żyje około 25 tys. dzieci. To smutna statystyka dotycząca domów dziecka w Polsce. W 2012 r. w tych domach ma nie być dzieci w wieku poniżej 10 lat. Do 2015 r. zostaną w nich tylko dzieci szczególnie trudne.
Łącznie ma ich być nie więcej niż 14 w jednym. Takie deklaracje składały ostatnio dwie szefowe resortu pracy i polityki społecznej. Ich obietnice można między bajki włożyć. Raport NIK, o którym piszemy w "Polsce", pokazuje straszny obraz domów dziecka. Zaległości nie sposób nadrobić w kilka lat.

Zgodnie z nienowym już rozporządzeniem ministra polityki społecznej, do 2006 r. w jednym domu dziecka miało przebywać góra 30 dzieci. Tymczasem zdarzało się, że w kontrolowanych placówkach wychowanków było prawie dwa razy więcej. Na tym nie koniec. W co trzecim domu dzieci nie miały zapewnionej odpowiedniej opieki w nocy, a w co piątym - także w ciągu dnia.

W domach dziecka przebywała też młodzież z sądowymi wyrokami, mimo że z godnie z prawem powinna być w młodzieżowym ośrodku wychowawczym. W co trzecim miejscu młodsze dzieci były bite przez silniejszych "kolegów". Ofiary skarżyły się na brak pomocy ze strony psychologów i pedagogów. Ci ostatni zasłużyli sobie jednak na miano wiecznych nieobecnych.

Eksperci od finansów mówią, że domy dziecka to nieporozumienie ekonomiczne. Utrzymanie dziecka kosztuje tam 3 tys. zł miesięcznie, w rodzinie zastępczej dwa razy mniej. W 2004 r. powstała ustawa o pomocy społecznej, w której wprowadzono zawód rodzica zastępczego.

Ale boom na rodziny zastępcze nie przyszedł. Reforma systemu domów dziecka reklamowana była jako niezbyt kosztowna, góra 300 mln zł. Skoro jest tak dobrze, to czemu jest tak źle? Najwyraźniej dzieci nie dorobiły się ciągle swoich wiernych obrońców.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się