Menu Region

Wojciech Rogacin: Zostawcie nam nasze prawa

Wojciech Rogacin: Zostawcie nam nasze prawa

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Zastępca redaktora naczelnego

Prześlij Drukuj
Ministerstwo Sprawiedliwości chce oszczędzać kosztem obywateli. Taki wniosek płynie z projektów zmian w sądownictwie, o których od wczoraj pisze "Polska".
Jak już informowaliśmy, rząd chce zlikwidować jedną trzecią z 319 sądów rejonowych zlokalizowanych w polskich powiatach. To oznacza, że kolejne sprawy - choćby księgi wieczyste - które jeszcze teraz wielu z nas może załatwić w swoim mieście, nawet jeśli jest to małe miasto powiatowe, będą do załatwienia tylko w centrali - wojewódzkiej czy regionalnej.

Dzisiaj dowiadujemy się o kolejnych planach ministerstwa, które uszczuplą nasze prawa. Żeby zmniejszyć liczbę tzw. błahych spraw sądowych, resort chce zniesienia przepisu pozwalającego nam odmówić przyjęcia mandatu od policjanta.

Zgodnie z obecnym prawem jako kierowca mogę nie przyjąć mandatu od policjanta i wówczas sąd bada sprawę, czy mandat był sprawiedliwy. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli np. na drodze złapie mnie policja i wypisze za przekroczenie prędkości zbyt wysoki moim zdaniem mandat, to będę musiał karę przyjąć i zapłacić, a dopiero później mogę złożyć zażalenie w sądzie. Pewnie wielu kierowców, którzy nawet przepłacą 100 zł, nie będzie sobie zawracać głowy wnoszeniem sprawy i dzięki temu urzędnicy Temidy będą mieć mniej roboty.

Tak więc usprawnianie pracy sądów - o ile brak rozpraw dotyczących mandatów może być lekiem na całe zło - ma się odbywać kosztem obywatela. To zły sposób na rozwiązywanie problemów w sądownictwie. Może sprawy o mandat drogowy nie mają wielkiego ciężaru gatunkowego, ale warto przypomnieć kierownictwu ministerstwa, że to sądy dla obywateli, a nie obywatele dla sądów. A sprawiedliwe sądy to podstawowe prawo obywateli w systemie demokratycznym. I nie można kosztem jakichś oszczędności tego prawa ograniczać.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się