Menu Region

Dziś odbywa się eksperyment ważny dla XXI wieku

Dziś odbywa się eksperyment ważny dla XXI wieku

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W ośrodku badawczym CERN w Genewie rozpoczyna się dziś jeden z najważniejszych eksperymentów naukowych XXI wieku. Tamtejsi eksperci uruchomią nowy akcelerator cząstek, który może dostarczyć odpowiedzi na najbardziej palące pytania współczesnej fizyki.
Urządzenie to tak zwany Wielki Zderzacz Hadronów, który jest najpotężniejszym w historii akceleratorem cząstek. Ma postać kolistego tunelu o długości 27 kilometrów wyposażonego w zestaw czułych detektorów.

- W tunelu fizycy będą rozpędzać strumienie protonów niemal do prędkości światła, potem owe strumienie płynące w przeciwnych kierunkach będą ze sobą zderzane - tłumaczy Polskiemu Radiu członek zespołu naukowców CERN, profesor Krzysztof Meissner z Uniwersytetu Warszawskiego.


Odtworzenie tych warunków to pierwszy cel budowy akceleratora. Drugi to szansa na potwierdzenie słuszności tak zwanego modelu standardowego czyli teorii mówiącej o tym, z jakich cząstek składa się wszechświat.

Być może wyjaśni się też sprawa pochodzenia tak zwanej ciemnej energii i ciemnej materii. Zdaniem naukowców, pierwszych rezultatów eksperymentu można spodziewać się za rok. Budowa Zderzacza pochłonęła 10 miliardów dolarów i czternaście lat pracy dziesięciu tysięcy ludzi z 20 krajów, w tym z Polski.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się