Menu Region

Bush nie wycofa wojsk z Iraku

Bush nie wycofa wojsk z Iraku

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tom Baldwin "The Times"

Prześlij Drukuj
Prezydent Bush utrzyma obecność wojsk amerykańskich w Iraku prawie do ostatniego dnia sprawowania urzędu.
Stany Zjednoczone poczekają z zapowiedzianym wycofaniem kontyngentu 8 tys. spośród obecnych 146 tys. żołnierzy do końca ostatniej kadencji obecnego prezydenta.

Podczas wczorajszego wykładu wygłoszonego w Akademii Obrony Narodowej prezydent zapowiedział, że jeden batalion - około tysiąca żołnierzy piechoty morskiej - wróci do domu zgodnie z przewidywaniami w listopadzie br. W zamian USA wyślą do Afganistanu podobny liczebnie kontyngent swoich sił zbrojnych.


Po zrealizowaniu tych zapowiedzi prezydent poczeka z podjęciem dalszych kroków aż do stycznia przyszłego roku. To ostatni miesiąc sprawowania przezeń urzędu. Dopiero wtedy wyda rozkaz powrotu z Iraku jednej brygady armii i oddziałów posiłkowych. W sumie - 8 tys. osób.

Obecnie przebywa tam 146 tys. żołnierzy amerykańskich. W Afganistanie jest ich 35 tys. Bush nie uległ silnym naciskom ze strony Pentagonu, by dokonać kolejnego przesunięcia sił z Iraku do Afganistanu, gdzie wojska USA i NATO coraz bardziej angażują się w krwawą walkę z talibami i oddziałami Al-Kaidy. Ponadto, w odróżnieniu od Afganistanu, w Iraku w ciągu tego roku znacznie poprawił się stan bezpieczeństwa.

Admirał Mike Mullen, szef Kolegium Połączonych Sztabów, oraz inni wysocy rangą przedstawiciele wojska mieli domagać się większej liczebnie redukcji sił amerykańskich w Iraku.

Uważają, że ze względu na obniżenie się fali przemocy w tym kraju - od ubiegłego roku liczba przestępstw popełnianych z jej użyciem zmniejszyła się o 80 proc. - istnieje paląca potrzeba uzupełnienia sił amerykańskich w Afganistanie. Do Pentagonu ze strony stacjonujących tam oddziałów nieustannie płyną prośby o posiłki.

Tymczasem dowódca amerykańskich sił zbrojnych w Iraku generał David Petraeus jest przeciwny wycofaniu wojsk z tego kraju. Poinformował on Biały Dom, że - jego zdaniem - pokój wewnętrzny ma wciąż wątłe podstawy.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się