Menu Region

Męskie serce zagrożone przez żeńskie hormony

Męskie serce zagrożone przez żeńskie hormony

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Konrad Godlewski

Prześlij Drukuj
Naukowcy od dawna zastanawiają się, dlaczego choroby serca to przypadłość, która częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Według nowych badań polskich uczonych jedną z przyczyn męskich kłopotów są... żeńskie hormony płciowe.
Naukowcy od dawna zastanawiają się, dlaczego choroby serca to przypadłość, która częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Według nowych badań polskich uczonych jedną z przyczyn męskich kłopotów są... żeńskie hormony płciowe.

Badania przeprowadzone pod kierunkiem dr. Macieja Tomaszewskiego z University of Leicester zostały opisane w nowym numerze specjalistycznego pisma "Atherosclerosis". Polski kardiolog postanowił sprawdzić, czy u mężczyzn istnieje związek między hormonami płciowymi a jedną z
najważniejszych przyczyn chorób układu krążenia - tzw. złym cholesterolem (LDL).

By się o tym przekonać, dr Tomaszewski zmierzył we krwi 933 młodych Ślązaków poziom cholesterolu oraz hormonów płciowych. Wszyscy badani, których średnia wieku wynosiła zaledwie 19 lat, byli "pozornie zdrowi" - nie mieli kłopotów z układem krążenia i nie brali żadnych leków.

- W ten sposób mieliśmy pewność, że poziom cholesterolu nie jest u nich zakłócony przez lekarstwa, tak jak np. u osób po zawale serca - mówi nam dr Tomaszewski. Przy analizie wpływu hormonów na serce i układ krążenia kardiolog wziął pod uwagę zarówno hormony męskie, czyli androgeny - testosteron i androsteron - jak i hormony żeńskie, czyli estrogeny - estradiol i estron.

Okazało się, że męskie hormony nie wpływają w znaczący sposób na zawartość cholesterolu we krwi młodych ludzi. Była ona za to powiązana z estrogenami. Szczególnie istotny związek zaobserwowano w przypadku estradiolu, którego przybywało we krwi badanych wraz ze złym
cholesterolem, a ubywało wraz HDL, czyli tzw. dobrym cholesterolem.

Według polskiego kardiologa zwiększony poziom estrogenów u mężczyzn w młodym wieku można zatem uznać za prognostyk co do ryzyka zawału serca lub udaru mózgu w ich późniejszym życiu. - Choroby układu krążenia mają podłoże w młodości, a być może i w dzieciństwie - mówi dr Tomaszewski. Przyznaje, że nie wiadomo, w jaki dokładnie sposób żeńskie hormony są u mężczyzn powiązane z poziomem złego cholesterolu.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się