Menu Region

PO: Energetyka jądrowa to jedyny ratunek dla Polski

PO: Energetyka jądrowa to jedyny ratunek dla Polski

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Politycy Platformy Obywatelskiej uważają, że budowa elektrowni jądrowej to sposób na rozwiązanie problemów energetycznych Polski. Zdaniem senatora Tomasza Misiaka oraz posła Andrzeja Czerwińskiego, aby uniknąć groźby powszechnych przerw w dostawie prądu, trzeba uruchomić program rozwoju energetyki jądrowej.
Zdaniem Andrzeja Czerwińskiego, wiceprzewodniczącego klubu PO, budowa elektrowni atomowej nie stworzy dodatkowych zagrożeń ani dla środowiska, ani dla Polaków. W bezpośrednim sąsiedztwie naszego kraju i tak pracuje już wiele reaktorów.

Politycy w sugestywny sposób zaprezentowali, co może nastąpić, jeśli takich inwestycji zaniechamy. Podczas konferencji prasowej zgaszono światło. Jak zaznaczył senator Misiak, już w 2015 roku w całym kraju może zabraknąć prądu. Politycy PO zaproponowali ustanowienie pełnomocnika rządu do spraw energii jądrowej a także opracowanie stosownej strategii rozwoju.

Zdaniem radcy prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, doktora Rafała Gawina, z powodu zaniechania inwestycji w rozwój energetyki, już za 5 lat może się pojawić niebezpieczeństwo deficytu energii elektrycznej.

Jednak budowa siłowni jądrowej według najbardziej optymistycznych scenariuszy może się zakończyć dopiero w 2021 roku. Zdaniem doktora Gawina mimo to warto rozważyć taką inwestycję, ponieważ po tej dacie może nastąpić ponowny deficyt energii.

Chociaż badania społeczne pokazują, że Polacy coraz mniej boją się elektrowni atomowych, to jednak dla wielu pomysł budowy takiego obiektu jest nie do zaakceptowania. Przewodniczący partii Zieloni 2004 Dariusz Szwed argumentuje, że jest to inwestycja nieopłacalna i wiele krajów rezygnuje z pozyskiwania energii w ten sposób.

Senator Misiak oraz poseł Czerwiński podkreślali, że sprawa inwestycji w energetykę jądrową wymaga szerokiej społecznej dyskusji a wszelkie decyzje powinny być podejmowane pond politycznymi podziałami.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się