Menu Region

Sarkozy: Ukraina będzie stowarzyszona z UE

Sarkozy: Ukraina będzie stowarzyszona z UE

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedział podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską. Podczas paryskiej konferencji, podsumowującej szczyt Unii i Kijowa, Sarkozy powiedział, że rozpoczną się także rozmowy dotyczące zniesienia wiz dla obywateli Ukrainy.
Francuski prezydent zaznaczył, że po raz pierwszy Bruksela postanowiła pójść tak daleko w deklaracjach dotyczących integracji Ukrainy z Unią. Zastrzegł przy tym, że zapowiedź o podpisaniu w przyszłości umowy z Kijowem nie wyznacza jeszcze perspektywy członkostwa dla Ukrainy w Unii.

Prezydent Wiktor Juszczenko, który stał na czele ukraińskiej delegacji w Paryżu, wyraził zadowolenie z deklaracji kończącej szczyt. Juszczenko podkreślił, że do podpisania umowy stowarzyszeniowej, zakładającej też likwidację barier handlowych między jego krajem a Unią, może dojść już w przyszłym roku.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso podkreślił, że do szczytu Unii i Kijowa doszło w czasie bardzo trudnym dla wschodniej Europy. Zaznaczył, że państwa Unii chcą przykładać większą wagę dotyczącą polityki sąsiedztwa z krajami regionu oraz wzmacniać współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Dodał, że przewidywane wraz z umową stowarzyszeniową, tworzenie strefy wolnego handlu z Ukrainą pozwoli na rozwój wzajemnych stosunków. Barroso wyraził radość z rozpoczęcia rozmów o ułatwieniach w ruchu osobowym między Wspólnotą a Ukrainą.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się