Postaw sobie dom z drewna

Katarzyna Zawadzka
Drewno wykorzystuje się nie tylko w budowie tarasów czy podłóg.

Buduje się też z niego całe domy. Atuty drewna są niezaprzeczalne - dobrze chroni dom przed uciekaniem ciepła, daje budowli swoisty klimat, jej mieszkańcom zaś- możliwość obcowania z naturalnym wyrobem.

Żeby drewno było budulcem równie trwałym jak inne materiały budowlane, musi być odpowiednio zabezpieczone i magazynowane - najlepiej w pakietach na zadaszonych regałach- wbrew pozorom to materiał dość delikatny. Aby drewno mogło pochłaniać i oddawać wilgoć, musi być odpowiednio zaimpregnowane. Tylko wtedy z powodzeniem może zostać użyte do budowy ścian konstrukcyjnych, dachów, podłóg i tarasów.

Do celów budowlanych najczęściej stosuje się drewno świerkowe, sosnowe, modrzewiowe lub dębowe. Coraz silniej wkraczają na polski rynek także drewna egzotyczne, np. bangkiraj lub massaranduba. Wykorzystuje się też, o czym rzadko się mówi, mieszanki włókien np. sosnowych z polipropylenem - materiałem o dużej trwałości.

Często z takich kompozytów wznosi się tarasy i balkony, w ten sposób zyskują one większą odporność na rozszczepienia, pęknięcia i... pojawianie się pleśni. Materiał z mieszanki drewniano-polipropylenowej wykazuje również właściwości antypoślizgowe, co ma znaczenie przede wszystkim zimą. Producenci desek kompozytowych dają na nie dziesięcioletnią gwarancję, dzięki czemu nie musimy już czynić specjalnych starań o ich zabezpieczenie.

Drewniane domy to nie tylko ich uroda i współgranie budowli z otoczeniem. Drewno zapewnia doskonały mikroklimat wewnątrz pomieszczeń i znakomicie pochłania wszelkie hałasy. Zdolność tłumienia dźwięków jest wyjątkowo ważna w gwarnym centrum miasta, gdzie, niestety, domy z drewna buduje się, przynajmniej w Polsce, rzadko.

Wybór drewna do budowy domu oznacza także ułatwienia i oszczędności zarówno dla tych, którzy budynek stawiają, jak i dla tych, którzy transportują materiał (lub gotowe elementy) na plac budowy. Drewniana konstrukcja nie wymaga murowania ani cementowania (oprócz, oczywiście, fundamentów), dzięki czemu dom można stawiać także w zimie. Drewniany dom łatwo też rozbudować, zmodernizować lub ocieplić.

Drewno lepiej izoluje ciepło niż materiały ceramiczne, ściana może więc być - przy zachowaniu podobnych parametrów izolacyjności- cieńsza.Wszystko to sprawia, że rośnie w Polsce liczba firm wykonawczych specjalizujących się w budownictwie drewnianym. Centrum Budownictwa Szkieletowego podaje informacje o 100 firmach budujących w Polsce domy z bali i 30 stawiających domy prefabrykowane.

Wiele z nich zwraca uwagę na to, że drewno jest odtwarzalnym przez przyrodę surowcem, co sprzyja środowisku - jego zastosowanie pozwala na zmniejszenie ilości wyemitowanego dwutlenku węgla do atmosfery.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl