Menu Region

Jak wychować

Jak wychować syna na mężczyznę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Hubert Musiał

2Komentarze Prześlij Drukuj
Podobnie jak malarz nie nauczy fachu stolarza, tak kobiety nie nauczą chłopca, jak być mężczyzną - twierdzi psycholog prof. Jerzy Mellibruda. Oto 10 reguł, których musisz się trzymać, aby twój syn wyrósł na prawdziwego faceta.
Kobiety nigdy nie będą potrafiły zrozumieć męskich pasji, fascynacji i wewnętrznych przeżyć. Tymczasem my w pogoni za pieniędzmi oddalamy się od swoich synów. Jesteśmy w pracy od rana do wieczora, a wychowanie powierzamy kobietom - mamom, babciom, nianiom. Błąd.

Ojcostwo to w sferze psychicznej świat podróży, przygody, dyscypliny i prawa. Prawdziwego mężczyznę może stworzyć jedynie mężczyzna. Nie tylko dlatego, że ojciec zwykle ułatwia synowi orientację w świecie - mówi, gdzie jest wschód, a gdzie zachód, objaśnia, jak działa silnik w samochodzie, pomaga w majsterkowaniu.

Rzecz przede wszystkim w tym, że relacja ojciec - syn jest fundamentalną więzią, która ma swoją głęboką dramaturgię. Bo to właśnie ojciec wprowadza syna w męski świat, buduje jego wewnętrzną siłę i przygotowuje do dawania i brania miłości. Jak mamy odnaleźć się w tej arcytrudnej roli?

1. RELACJE Z SYNEM TWÓRZ OD PIERWSZYCH STAWIANYCH PRZEZ NIEGO KROKÓW

W "Powrocie z gwiazd" Stanisława Lema kandydaci na rodziców muszą skończyć odpowiednią szkołę i dostać pozwolenie na posiadanie dziecka. Tomasz Sekielski, ojciec Łukasza i Julii, widzi w tym głęboki sens. Bo przecież - jak twierdzi - żeby prowadzić traktor, trzeba mieć prawo jazdy, a żeby mieć broń, trzeba przejść badania psychiatryczne.

Nikt jednak nie sprawdza, czy przyszły rodzic nie jest psychopatą ani czy jest dojrzały. Dlatego, kiedy został ojcem, uznał: "Żarty się skończyły". Podobnie myślą terapeuci. - Pierwszy ważny moment w relacji syn - ojciec przychodzi, gdy chłopiec zaczyna chodzić i w naturalny sposób oddala się od matki - mówi psycholog Krzysztof Korona. - Ojciec powinien wtedy na niego czekać z otwartymi ramionami, by wesprzeć go w tych pierwszych krokach. Od tej chwili zaczyna się budowanie ich męskiej relacji.

1 3 4 5 6 »