Menu Region

NIK: Rażące zaniedbania przy budowie dróg

NIK: Rażące zaniedbania przy budowie dróg

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

IAR, KZ

174Komentarze Prześlij Drukuj
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie ocenia działalność Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Za szczególnie oburzające NIK uznała nie wykorzystanie ponad 500 milionów złotych na budowę dróg.
Najwyższa Izba Kontroli wystawiła złą ocenę sprawności działań Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Kontrolerzy ocenili negatywnie działanie instytucji zarówno w sferze organizacji, jak i pracy. Za szczególnie oburzające Izba uznała fakt, że nie wykorzystano ponad miliarda złotych przeznaczonego na budowę dróg.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzała GDDKiA pod względem legalności, rzetelności, celowości i gospodarności działań. Kontrola objęła centralę dyrekcji i dziewięć oddziałów regionalnych.

Stwierdzono, że dyrekcja jest nieprzygotowana i nierzetelna, a w jednostkach nie wykonywano zadań zleconych przez centralę.

Negatywnie oceniono pracę Zarządu Dróg Krajowych oraz organu zarządzającego ruchem. NIK skrytykował też nadzór nad budową nowych dróg.

Inspektorzy w pokontrolnym raporcie podkreślili, że struktura GDDKiA nie została zmieniona od 2002 roku, gdy instytucja ta powstała. Nie dostosowano jej do zadań, co zdaniem NIK skutkowało niewykonywaniem zadań lub ich niewłaściwym wykonywaniem.

NIK ujawnił, że choć prawo nakłada na szefa GDDKiA 49 szczegółowych zadań, to w wewnętrznym regulaminie wymienionych jest tylko 14 z nich, co oznacza, że do pozostałych nie było wytycznych.

Najwyższa Izba Kontroli skrytykowała brak współpracy z samorządem, brak prowadzenie prac studialnych nad płatnymi autostradami, nieprowadzenie prac nad utworzeniem systemu elektronicznego poboru opłat i koordynacji robót w pasie drogowym.

Negatywne oceniono też funkcjonowanie kontroli wewnętrznej.


Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

I takie były rządy PiS-u

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nocomments (gość)  •

.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nic oburzajacego!

+1 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Aizen (gość)  •

Cytat: "nie wykorzystano ponad miliarda złotych przeznaczonego na budowę dróg." Z punktu widzenia prezesów i innych nierobów to wielki plus! Przecież z czegoś biedacy w radach nadzorczych muszą żyć, z czegość muszą mieć kasę na balowanie i wyjazdy na zagraniczne balangi. 99% urzędników w naszym kraju zasługuje tylko i wyłącznie na pluton egzekucyjny. Najgorsze jest jednak to, że gdyby ich wszystkich wystrzelać, nowi będą robić dokładnie to samo. Polska mentalność jest niereformowalna. W myśl zasady wydoić tyle kasy się ile moża a po nas choćby potop. Znów przykład z Finlandii. Mimo, iż Finlandia spędziła pod carskim butem więcej czasu niż Polska pod zaborami, to jednak Finowie biją nas na głowę we wszystkich aspektach życia. Etyka urzędnicza jest tak wysoka, że lepsza już być nie może. Oni po setkach lat bycia niewolniczym narodem zrozumieli, że jedynie pracując dla dobra kraju można coś osiągnąć i zapobiec niewolnictwu na przyszłość. A u nas dalej króluje sarmatyzm.

odpowiedzi (0)

skomentuj

GDDKia

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kozacy (gość)  •

Biedne polskie drogi, biedne polskie auta. Tylko nie biedniejący prezesi, kierownicy, menadżerowie. Oni się zmieniają prawie co sezon, a drogi stoją. Droga przez mękę. Tyle lat niepodległości i kilkadziesiąt km autostrad. Może mniej tych mondrali biorących forsę za nic, a bardziej ktoś odpowiedzialny, kto zadba jak o swoje, polskie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

GDDKiA

+1 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dj (gość)  •

Organ nadzorujący GDDKiA niech dalej czeka,do tej pory też pewnie o niczym nie wiedział?

odpowiedzi (0)

skomentuj