Menu Region

Dyplomacja a la Mołotow

Dyplomacja a la Mołotow

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jerzy M. Nowakowski ekspert ds. wschodnich

Prześlij Drukuj
Prezydent Francji w podmoskiewskiej rezydencji Dmitrija Miedwiediewa dowiedział się, że przed niespełna miesiącem podpisał całkiem coś innego, niż podpisał.
Na dodatek to, co popisał, oczywiście jest dobre, ale teraz trzeba podpisać coś innego. Potem odbyły się rozmowy. Nicolas Sarkozy i José Barroso na konferencji prasowej po rozmowach nie wyglądali na zachwyconych. Francuski prezydent zwykle dający medialny show tym razem robił wrażenie człowieka, który właśnie zjadł własny krawat.

Komunikat polityczny po rozmowach jest jednoznaczny. Unia Europejska zobowiązała się bronić Rosji przed Gruzją. A prezydent Dmitrij Miedwiediew łaskawie zaproponował swojemu francuskiemu koledze, żeby od razu uznał niepodległość Osetii Południowej i Abchazji.

Bo rosyjska decyzja jest nieodwracalna. Rosjanie zgodzili się na to, żeby od połowy października podjąć w Genewie rozmowy na temat sytuacji w zbuntowanych republikach.
Skoro jednak Rosja deklaruje, że nie zmieni swojej decyzji i - co więcej - będzie namawiała inne kraje do tego, by uznały rzekomą niepodległość fasadowych republik (wielkości polskich powiatów), to znaczy, że w Genewie toczyć się będą rozmowy o rozbiorze Gruzji, a nie o uregulowaniu sytuacji w zbuntowanych prowincjach państwa gruzińskiego.

Jako sukces przedstawiono warunkową zgodę Rosji na rozmieszczenie grupy obserwatorów OBWE i jeszcze bardziej warunkowe pozostawienie możliwości wprowadzenia do "strefy buforowej" jakichś policyjnych sił rozjemczych. Oczywiście wtedy, gdy zostanie zaproponowana "mapa drogowa" dla zbuntowanych "republik".

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się