Menu Region

Unia pogodziła się z dominacją Rosji na Kaukazie

Unia pogodziła się z dominacją Rosji na Kaukazie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Domagała

Prześlij Drukuj
Z Dominique Moisi, francuskim politologiem, rozmawia Maciej Domagała.
Wczoraj francuski dziennik "Liberation" określił wizytę Nicolasa Sarkozy'ego w Moskwie jako test: dla niego i całej Unii Europejskiej. Czy zdał ten test?

W każdym razie nie sądzę, że ten test zakończył się kompletną porażką. W tym momencie nie można jeszcze z całą pewnością ocenić wyników szczytu. Jedyne, co w tej chwili mamy, to deklaracja zamiaru wycofania wojsk ze strony Rosji.
Dopiero kiedy rosyjskie wojska opuszczą kraj, będziemy mogli powiedzieć, że Unia Europejska odniosła pewien sukces. Na razie jest tylko nieźle. Wprawdzie wizyta nie pokazała, że Europa jest silna, ale Rosja zdobyła, co chciała, i była gotowa do ustępstw.

Na czym polegała gotowość Moskwy do ustępstw?

Rosja zgodziła się wycofać swoje jednostki z Gruzji. W pewnym sensie powinno nas szokować że wycofanie wojsk jest jakimś darem. Ale w takiej sytuacji, w jakiej się obecnie znaleźliśmy, jesteśmy nieomal zadowoleni, że Rosja zgadza się przestać łamać podstawowe reguły prawa międzynarodowego.

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się