Menu Region

PO i PiS za likwidacją esbeckich emerytur

PO i PiS za likwidacją esbeckich emerytur

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Ćwiek

1Komentarz Prześlij Drukuj
Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość są zgodne: byłym funkcjonariuszom UB i SB należy odebrać przywileje emerytalne.
- Chcemy, żeby w końcu doszło do sprawiedliwości dziejowej i kaci przestali dostawać wyższą emeryturę niż ofiary - mówi Mariusz Błaszczak z PiS. Z jego argumentacją zgadza się Grzegorz Dolniak z PO.

Dzielą ich jednak szczegóły dotyczące realizacji pomysłu. Platforma Obywatelska proponuje, aby byli funkcjonariusze komunistycznych służb mieli świadczenia emerytalne naliczane tak jak pozostali emeryci.

Obecnie najwyższe ubeckie emerytury są niemal dziesięciokrotnie wyższe niż najniższe świadczenia emerytalne. - Ostateczny projekt będzie gotowy najdalej za dwa tygodnie - zapowiada Grzegorz Dolniak, wiceprzewodniczący klubu PO.

Posłowie PiS nie chcą jednak czekać na swych przeciwników politycznych. Wczoraj zaapelowali do Platformy, aby zamiast pisać własny projekt, Sejm natychmiast rozpoczął prace nad pisowską propozycją, która od 9 miesięcy znajduje się w Sejmie. - Jak będziemy czekać, nie zdążymy przed 13 grudnia - argumentuje poseł Andrzej Dera .

PO jednak do projektu PiS podchodzi ostrożnie. Powód? Niezgodność niektórych przepisów z konstytucją. Dolniak wskazuje m.in. na zapis mówiący, że zatrudnienie w aparacie bezpieczeństwa w latach 1945-1956 nie było zaliczane do stażu pracy. Tym samym nie mogłoby być brane pod uwagę przy obliczaniu wysokości emerytury.

Nie oznacza to jednak pata w pracach nad ustawą. - Nie odrzucamy całkowicie projektu PiS. Chcemy raczej, aby obie propozycje połączyć w jeden wspólny projekt - deklaruje Dolniak.

Przeciw odbieraniu przywilejów wszystkim esbekom jest SLD. Katarzyna Piekarska jest zdania, że wysokie uposażenie traciliby tylko ci pracownicy bezpieki, którzy zostali skazani za przestępstwa popełnione podczas służby.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Wiarygodność państwa.

+7 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ZAS (gość)  •

A dlaczego nie żołnierzom WP i funkcjonariuszom MO itd. Przecież wszyscy oni służyli niesłusznemu państwu. Ja też. Poza tym ściganie za to, że SB walczyła z tak zwanymi opozycjonistami, czyli z ludźmi niszczącymi Państwo Polskie jest żenujące. Świadczy to o zemście za to, że przez tyle lat nie dopuszczali do koryta dzisiejszych, pożal się Boże, polityków. Odbieranie emerytur jak leci jest przestępstwem i w stosunku do polskiego państwa jak i do funkcjonariuszy SB, którym te emerytury się odbierze. Jeżeli odebrać to tylko tym co łamali ówczesne prawo. Inaczej jest to zemsta i podważanie wiarygodności państwa, tak na arenie międzynarodowej jak i w kraju. Co za idiota będzie służył w służbach specjalnych gdy za kilka lat jakiś nawiedzony idiota, polityk oskarży go o to, że działał niesłusznie i jest przestępcą. Niestety widać, że to SOLIDARNOŚĆ jest organizacją niszczącą Państwo Polskie. Fakty są proste. Spójrzcie dookoła siebie. Niszczona armia, służby specjalne, wasalizacja kraju. Nieumiejętność rządzenia krajem. Bałagan, ośmieszanie się i ośmieszanie kraju.
Głupota rządzących, nepotyzm. To przypomina I, królewską Rzeczpospolitą i jej niesławny koniec.

odpowiedzi (0)

skomentuj