Menu Region

Nadchodzi rewolucja: sądy w powiatach do likwidacji

Nadchodzi rewolucja: sądy w powiatach do likwidacji

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Wojciech Harpula

20Komentarzy Prześlij Drukuj
Już za rok nawet co trzeci sąd rejonowy zostanie zamknięty. Ministerstwo Sprawiedliwości w pośpiechu szuka oszczędności.
110 sądów rejonowych z 319 zostanie zlikwidowanych. W połowie przyszłego roku pod nóż pójdą placówki z miast powiatowych, w których orzeka do dziesięciu sędziów - przewiduje projekt reformy przygotowany przez resort sprawiedliwości.

Resort twierdzi, że utrzymywanie niewielkich jednostek, do których wpływa mało spraw, nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Zdaniem ministerstwa ich likwidacja przyniesie oszczędność od kilku do kilkunastu milionów złotych rocznie.


Krzysztof Petryna z Biura Analiz i Etatyzacji Ministerstwa Sprawiedliwości tłumaczy, że każdy sąd, nawet najmniejszy, składa się z wydziałów: cywilnego, karnego, rodzinnego, pracy i ksiąg wieczystych. I jeżeli w sądzie rejonowym pracuje tylko pięciu sędziów, to każdy z nich jest szefem wydziału i dostaje dodatek funkcyjny.

Ponadto raz na cztery lata trzeba kontrolować pracę każdego wydziału, co pociąga za sobą kolejne wydatki. Nie mówiąc już o konieczności utrzymywania budynku sądu i całego personelu administracyjnego. Gdy sąd zostanie zamknięty, wydatków nie będzie.

Reforma ma także sprawić, że sędziowie, którzy teraz w małych sądach nie mają zbyt wiele pracy, w większych będą mogli prowadzić więcej spraw. - Wzrośnie sprawność sądów, które będą mogły zapewnić obywatelom o wiele lepszą obsługę - przekonuje Petryna.

Jednak obywatele wcale nie są tego tacy pewni. - Jeśli zlikwidują u nas sąd, to np. w sprawie wpisu do księgi wieczystej będę musiał jeździć do sąsiedniego powiatu - denerwuje się Marek Jodłowiec, 43-latek z Rypina (woj. kujawsko-pomorskie).

1 »
19

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

obserwator

+77 / -59

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tytus (gość)  •

likwidacja Sądu w Wysokiem Mazowieckiem ma przyynieść oszczędności. A wybudowanie podjazdu dla inwalidów przy sądzie w podwórku za 100 tys. złotych to była oszczędnośc?.

odpowiedzi (0)

skomentuj

likwidacja

+66 / -51

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mila (gość)  •

Przypominam,że nikt nie mówi o fizycznej likwidacji sądów , chodzi tylko o wymianę pieczątek, szyldów będą podlegać wymianie.Proponuję śledzić koszt ich wymiany,oraz zwracać się o informację po roku jakie były oszczędności i ile w małym sądzie zlikwidowano etatów .Proszę zwrócić się do ministra z pytaniem jak długo toczyło się 10 pierwszych postępowań zarejestrowanych w wydziale cywilnym w sadzie pracuje poniżej 10 sędziów a jak długo gdzie pracuje 20 sędziów

odpowiedzi (0)

skomentuj

likwidacja powiatowych sądów

+72 / -55

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kazimierz A. (gość)  •

Wspaniały pomysł !!! Ile zła panuje w tych małych sądach, ile tu kumoterstwa. Na sprawę mogę jechać nawet 100 km., ale jadę otrzymać obiektywny i sprawiedliwy wyrok. To najważniejsze !!!
Albo te rejonowe prokuratury..., tu dopiero dzieją się "cuda". Ktoś bardzo mądry wpadł na pomysł tych likwidacji. Nie mówię już o oszczędnościach...
Pan Jodłowiec denerwuje się... a co mają powiedzieć setki ludzi niewinnie skazanych w tych właśnie sądach.
Co mają powiedzieć ludzie którzy zostali niewinnie skazani przez takiego np. sędziego Sądu Rejonowego w Rypinie p. Krzysztofa Tomczyka nb. Przewodniczącego Wydziału Karnego...?

odpowiedzi (0)

skomentuj

jestem za

+62 / -64

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

urszula (gość)  •

Uważam , że powinno sie zmniejszyć liczbę sądów i powiatów przecież część obowiązków z powiatów może przejąć gmina a sędziowie mogą dojeżdżać do większych miast stać ich na samochody a całą otoczkę sekretariaty i t p zlikwidować bo to zbędne a biegli to rodzina sądziów

skomentuj

pracownik sądu

+85 / -42

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

klopik (gość)  •

ciebie niech wywalą z roboty to będzie fajnie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

kretyńskie kryterium

+73 / -53

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

malik (gość)  •

Dla mnie absurdem jest podstawa likwidacji tj.liczba etatów o czym to świadczy moim zdaniem o niczym, jeśli już likwidować to mając na uwadze kryterium wpływu spraw !
Przyłączcie się do protestu http://www.facebook.com/BronmySadow?sk=wall

odpowiedzi (0)

skomentuj

sądy

+134 / -66

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

telik (gość)  •

A nikt nie wyliczył ile osób z administracji straci pracę i trafi na "garnuszek Państwa" bo w tych małych miastach nie ma przemysłu, po 6 miesiącach pozostaje pomoc społeczna i ciekawe jaki będzie bilans oszczędności. Jeszcze tak nie dawno w ministerstwie mówiono że małe sądy są bardziej efektywne od tych dużych. DZIĘKUJEMY PREMIEROWI TUSKOWI ZA TAKĄ POLSKĘ

odpowiedzi (0)

skomentuj

Trzeba łączyć sądy z sąsiednich powiatów

+101 / -46

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tik (gość)  •

W rejonach o małym zagęszczeniu ludzi będzie już pustynia całkowita, np. cztery powiaty leżace obok siebie nie będą miały na swoim terenie sądu. Komunikacja publiczna jeździ, ale rzadko, bo niewielka liczba ludzi mieszka. Będzie więc wyprawa do sądu, być może nawet dwudniowa (odległość ponad 80 km). A wszystko tylko dlatego, że mieszkamy w rejonie o małym zagęszczeniu tj. Pojezierze Drawskie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czy aby dobrze ktoś policzył?

+114 / -116

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Grażyna (gość)  •

Czy remonty, adaptacje nowych pomieszczeń były robione po to aby ktoś to kupił po likwidacji sądu.
Co to za polityka, że gdy było 35.000.000 obywateli opłacało się funkcjonowanie sądów, a jak jest 38.000.0000 obywateli to się nie opłaca. Może zamiast likwidacji należałoby się zająć twiorzeniem miejsc pracy w innych dziedzinach. Nie zwalniać z podatku obcych, a na swoich nakładać. Może przedsiębiorców traktować równo wtedy i wpływy do kasy Skarbu Państwa byłyby znaczne, a doraźne działanie wynikające z likwidacji nie tylko sądów ale i innych firm byłoby zbędne. A gdyby tak jeszcze zaiwestiwać, po rozeznaniu rynku potrzeb itp. a nie tylko mówić o inwestowaniu - to byłby luksus. Może moje wywody sa nie w tym miejscu, ale likwidacja sądów ma moi mzdaniem wiekszy wymiar.

odpowiedzi (0)

skomentuj

BYŁE WOJEWÓDZTWA POWINNI ZOSTAĆ POWIATAMI.

+102 / -96

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ekonomista (gość)  •

A WOJEWÓDZTW POWINNO ZOSTAĆ 8.

odpowiedzi (0)

skomentuj

POWIATY TEŻ POWINNI SZYBKO ZLIKWIDOWAĆ I ''WSZYSTKO CO POWIATOWE''

+108 / -73

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ekonomista (gość)  •

TO SKOŃCZYŁY BY SIĘ UKŁADY W POWIATACH DLATEGO BYŁO BY MNIEJ WYDATKÓW.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »