Menu Region

USA: zerwanie porozumienia nuklearnego z Rosją

USA: zerwanie porozumienia nuklearnego z Rosją

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Stany Zjednoczone wycofały się z porozumienia z Rosją o cywilnej współpracy nuklearnej. Decyzja Białego Domu ma bezpośredni związek z rosyjską interwencją w Gruzji.
Porozumienie o cywilnej współpracy nuklearnej pomiędzy Waszyngtonem a Moskwą było negocjowane przez 2 lata. Umowa miała zapewnić Rosji miliardowe zyski z kontraktów na składowanie zużytego paliwa jądrowego. Amerykanie mieli zyskać dostęp do rosyjskich technologii nuklearnych.

Porozumienie zmniejszało też ryzyko, że materiały nuklearne trafią do rąk terrorystów. W maju tego roku George Bush wysłał podpisany wcześniej dokument do ratyfikacji przez Senat USA.


Dziś amerykański prezydent zawiadomił jednak parlament, że wycofuje swój wniosek. Amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice oświadczyła, że Stany Zjednoczone z żalem podjęły tę decyzję, ale nie jest to właściwy moment na takie porozumienia.

Komentatorzy podkreślają, że decyzja o wycofaniu się z umowy o cywilnej współpracy nuklearnej jest drugim krokiem Waszyngtonu po rosyjskiej inwazji na Gruzję skierowanym przeciwko Rosji. Pierwszym była zapowiedź przyznania Gruzji amerykańskiej pomocy finansowej w wysokości 1 miliarda dolarów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się