Menu Region

Matura? To już dziś

Matura? To już dziś

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Magdalena Kula

Prześlij Drukuj
Ledwie 18 proc. maturzystów zdaje matematykę. Co trzeci wybiera w tym roku geografię Dziś początek trwającego aż miesiąc maturalnego maratonu.
W pierwszym dniu egzaminu 440 tysięcy uczniów zdaje obowiązkowy język polski. W kolejnych - obligatoryjnie język obcy i przedmioty, które maturzyści wybrali sami, pod kątem wymarzonych studiów.

Aż 38 proc. zdających zdecydowało się w tym roku na egzamin z geografii. 32 proc. - wiedzę o społeczeństwie. Taki wybór przedmiotów pchnie ich przede wszystkim na studia humanistycznych: politologię, socjologię czy pedagogikę.

Uczelnie techniczne podczas tegorocznej rekrutacji znów odczują dotkliwy brak chętnych. To dlatego, że konieczną do studiowania nauk ścisłych matematykę wybrał niespełna co piąty maturzysta.

Już od końcówki lat 90. nawet najlepsze w kraju uczelnie politechniczne na każdy indeks mają najwyżej trzech, czterech kandydatów. W tym samym czasie na najpopularniejszych kierunkach uniwersyteckich - psychologii i dziennikarstwie - chętnych jest nawet dziesięć razy więcej.

Rząd chce odwrócić ten niekorzystny dla gospodarki trend i sprawić, że w perspektywie siedmiu lat liczba inżynierów znów zacznie wzrastać. Ma w tym pomóc wprowadzona od 2010 r. obowiązkowa dla wszystkich matura z algebry i geometrii.

Ale na tym nie koniec. Od tego roku Ministerstwo Nauki wspólnie z resortem edukacji, będą namawiać licealistów do studiowania nauk ścisłych. - Kampania ruszy w najbliższych miesiącach - obiecuje minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. Na kierunkach najważniejszych dla rozwoju gospodarczego (matematyce, biotechnologii, technologiach IT) rząd będzie kusić młodych zawrotnymi stypendiami - mogą przekroczyć nawet kwotę tysiąca złotych miesięcznie.

Ministerstwo wspólnie z ekspertami od rynku pracy przygotowuje spis zawodów przyszłości. Pierwszy katalog ma być gotowy w ciągu kilkunastu tygodni. Będzie uaktualniany wraz ze zmianami na rynku pracy.

O tym, że maturalne wybory nie zawsze były trafne, przekonali się absolwenci z poprzednich lat. I coraz liczniej, mimo że już studiują, ponownie przystępują do matury - by poprawić poprzedni wynik, albo zaliczyć dodatkowe przedmioty. Tylko w województwie śląskim powtórkowiczów jest prawie osiem tysięcy. W Małopolsce - ponad 6 tys. Absolwenci najczęściej poprawiają fizykę, chemię i biologię. Dzięki temu zwiększą swoje szanse na indeks na medycynę, farmację, bioinżynierię albo biotechnoilogię.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się