Menu Region

Negocjacje rządu ze związkami oświatowymi potrwają do końca...

Negocjacje rządu ze związkami oświatowymi potrwają do końca września

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Do końca września w Ministerstwie Edukacji Narodowej będą trwały negocjacje rządu ze związkami oświatowymi na temat zmian w oświacie.
Resort przewiduje co najmniej jeszcze 3-4 spotkania ze związkowcami. Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Michał Boni podkreślił, że równolegle z necocjacjami ze związkami oświatowymi trwają konsultacje społeczne dotyczące ustawy o systemie oświaty i Karty Nauczyciela. "To co będzie efektem tych rozmów i konsultacji zostanie wpisane do projektów tych ustaw i przedstawione na Radzie Ministrów do akceptacji, a następnie zostanie przesłane do parlamentu" - powiedział Michał Boni.


Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz ocenia, że rozmowy są potrzebne, ale o kompromis będzie raczej trudno. "Dzisiaj sprawy płacowe i emerytalne w sposób nadmierny nas dzielą byśmy mogli ze spokojem powiedzieć, że jesteśmy w stanie się porozumieć wciągu najbliższych tygodni" - powiedział Sławomir Broniarz. Jeśli nie dojdzie do porozumienia z rządem, to ZNP nie wyklucza protestu nauczycieli.

Dzisiejsze rozmowy w MEN były poświęcone przede wszystkim "pakietowi decentralizacyjnemu". Obie strony poruszyły sporne kwestie dotyczące zakresu zadań i kompetencji kuratorów, zasad wyboru dyrektorów oraz przekształceń szkół. Strona związkowa i rządowa wytyczyły sobie 8 zagadnień dotyczących zmian w oświacie, w tym najbardziej sporne kwestie jak podwyżki płac, emerytury nauczycielskie czy pensum, to jest wymiar czasu pracy pedagogów.

Kolejne spotkanie związkowców z przedstawicielami rządu zaplanowano na 16 września. Ma dotyczyć czasu pracy nauczycieli.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się