Menu Region

40. rocznica samospalenia Ryszarda Siwca

40. rocznica samospalenia Ryszarda Siwca

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
40 lat temu podczas uroczystości dożynkowych na Stadionie Dziesięciolecia Ryszard Siwiec dokonał samospalenia. Gest ten był protestem przeciwko władzy totalitarnej i przeciw udziałowi Polski w zbrojnej interwencji Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.
Siwiec spłonął w obecności szefów partii, dyplomatów i widzów. Śmierć Siwca została przemilczana - ówczesne władze nakazały wyretuszowanie śladów zdarzenia, milczeli także świadkowie, uznając samospalenie Siewca za gest "szaleńca".

Antonii Dudek z Instytutu Pamięci Narodowej uważa, że śmierć Siwca miała znaczenie przede wszystkim symboliczne, bowiem nie zdołał on dotrzeć ze swym przesłaniem do polskiego społeczeństwa.

Mimo że większość społeczeństwa nie zrozumiała gestu Swica, zdaniem profesora Andrzeja Paczkowskiego jego śmierć była świdectwem tego, że nie wszyscy Polacy ulegli komunistycznej propagandzie.

Kilka miesięcy po śmierci Ryszarda Siwca w Pradze samospalenia dokonał Jan Palach - także w proteście przeciwko agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się