Menu Region

Hong-Kong ściera się z chińską władzą o demokratyczne wybory

Hong-Kong ściera się z chińską władzą o demokratyczne wybory

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Prodemokratyczne partie w Hongkongu cieszą się z małego zwycięstwa. W wyborach do swojej 60-osobowej Rady Legislacyjnej udało im się uzyskać 23 mandaty, na 30 które wolno im obsadzić w wolnych wyborach. To wystarczająca liczba, aby skorzystać z prawa weta wobec proponowanych projektów ustaw.
Hongkong - do 1997 roku brytyjska kolonia - od 11 lat jest specjalnym regionem autonomicznym, formalnie wchodzącym w skład Chińskiej Republiki Ludowej.

W wyborach do Rady Legislacyjnej mieszkańcy Hongkongu mogli wskazać jedynie połowę z 60 deputowanych, którzy zasiądą w Radzie sprawującej władzę ustawodawczą w byłej brytyjskiej kolonii. Pozostali członkowie Rady wskazywani są przez grupy interesów, które zazwyczaj wykazują duże poparcie wobec władz centralnych w Pekinie.

Od chwili powrotu Hongkongu do Chin, prodemokratyczne siły naciskają na władze w Pekinie, aby zezwoliły na przeprowadzenie w pełni demokratycznych wyborów bezpośrednich. Komunistyczne władze Chin nie chcą jednak, aby taki scenariusz został zrealizowany w najbliższej perspektywie. W ubiegłym roku chiński rząd zgodził się, aby bezpośrednie wybory w byłej brytyjskiej kolonii, odbyły się najwcześniej w 2017 roku.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się