Ukraina krajem stowarzyszonym z UE, ale członkostwo odległe

  Ukraina krajem stowarzyszonym z UE, ale członkostwo odległe

  IAR

  Aktualności

  Aktualności

  Dziennik "Kommersant" twierdzi, że jutrzejszy szczyt Ukraina-Unia Europejska w Evian nie zadowoli ambicji Kijowa. Gazeta dotarła do projektów dokumentów, które mają na nim zostać podpisane. Ukraina ma być stowarzyszona z UE, ale bez gwarancji członkostwa.
  Mowa o 3 oświadcznia, które mają być ogłoszone jako wyniki rozmów w Evian. Pierwsze ma podsumować negocjacje na temat nowej umowy między Brukselą a Kijowem. Tutaj, Ukraina może liczyć na pozytywną ocenę. Nowa umowa ma być też oficjalnie określona jako stowarzyszeniowa.

  Źródło "Kommersanta" twierdzi, że główne spory dotyczą drugiego dokumentu. W wersji roboczej zapisano, że umowa stowarzyszeniowa nie daje Ukrainie perspektyw członkostwa, ale jednocześnie podkreślono, że przyszłość stosunków Brukseli i Kijowa pozostaje otwarta. Planowane jest też przyjęcie oświadczenia dotyczącego konfliktu w Gruzji - tutaj pozycja obydwu stron jest podobna.

  Źródła "Kommersanta" w Komisji Europejskiej wskazują, że wojna rosyjsko-gruzińska nie wpłynęła na przygotowywane dokumenty dotyczące współpracy Wspólnoty z Ukrainą, choć właśnie na to liczyła strona ukraińska. Znacznie za to zaszkodził kolejny kryzys polityczny w Kijowie. Wiktor Juszczenko popełnił także inny błąd - niedawno wydał dekret, w którym rozważa wprowadzenie wiz dla obywateli Unii Europejskiej. W Brukseli jest to przyjmowane jako szantaż, który może tylko utrudnić rozpoczęcie rozmów o zniesieniu wiz dla Ukraińców do Wspólnoty, o co zabiega Kijów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo