Menu Region

Co chcielibyście wiedzieć o lokatach, a boicie się zapytać

Co chcielibyście wiedzieć o lokatach, a boicie się zapytać

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Beata Tomaszkiewicz, redaktor działu pieniądze

Prześlij Drukuj
Mam oszczędności, które trzymam na ROR. Wiem, że mogę je lepiej ulokować, jednak nie wiem, co wybrać, gdyż mogą być mi potrzebne nie za rok, lecz szybciej. Monika W. Warszawa
Trzymanie oszczędności na ROR jest równie złym pomysłem, jak trzymanie ich w szufladzie w domu. Konta osobiste służą do przechowywania podręcznych pieniędzy, z których żyjemy, opłacamy rachunki etc. Dlatego ich oprocentowanie jest minimalne i zwykle nie przekracza 1 proc. w skali roku. Pieniądze, których nie wykorzystujemy realnie, tracą więc na wartości.

Z kolei lokaty bankowe są dla osób, które wiedzą, że przez 3, 6, 12, 24, 36 mies. nie będą potrzebowały zdeponowanych pieniędzy. Zerwanie lokaty przed terminem oznacza utratę całości naliczonych w tym czasie odsetek.

Z drugiej jednak strony warto rozważyć złożenie w banku pieniędzy na dłuższy okres, gdyż lokaty są najwyżej oprocentowane. Za roczny depozyt można obecnie dostać nawet ponad 7 proc. - np. w Getin Banku i Dominet Banku, a w kilku innych powyżej 6,5 proc. - np. AIG, Polbanku EFG, Toyota Banku i Millennium.

Żaden bank natomiast nie gwarantuje tak wysokiego oprocentowania kont oszczędnościowych. Maksymalna stawka, którą dają Polbank, Eurobank i Toyota Bank, wynosi 6 proc. Jednak to właśnie konta oszczędnościowe są najlepszym rozwiązaniem dla osób, które nie wiedzą, kiedy będą potrzebowały gotówki. W każdej chwili bowiem można z nich podjąć pieniądze bez utraty odsetek.

Masz pytanie, napisz:
b.tomaszkiewicz@polskapresse.pl

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się