Menu Region

Księża zakładają internet i piszą do siebie mejle

Księża zakładają internet i piszą do siebie mejle

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Marta Paluch

2Komentarze Prześlij Drukuj
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz postanowił, że z proboszczami będzie się kontaktował mejlem.
Rzecznik krakowskiej kurii ks. Robert Nęcek tłumaczy, że 69-letni kardynał z nowoczesną techniką jest za pan brat. - Używa internetu, wysyła SMS-y. Kiedy potrzebuje informacji, nie obarcza tym służb prasowych, tylko surfuje po sieci - chwali swojego szefa ks. Nęcek.

I nic w tym dziwnego. Służąc u boku Jana Pawła II, kard. Dziwisz dobrze poznał zalety nowoczesnych technologii komunikacyjnych. To papież z Polski skomputeryzował Watykan czy uruchomił strony internetowe Stolicy Apostolskiej.

Teraz w Krakowie kardynał stawia na nowoczesną informatykę. Ma zamiar rozsyłać drogą elektroniczną swoje rozporządzenia i listy. Obecnie przychodzą do parafii zwykłą pocztą, raz na tydzień. - Dzięki mejlom metropolita będzie z proboszczami w stałym kontakcie - podkreśla ks. Nęcek.

Roboty z wprowadzeniem w życie pomysłu kardynała będzie jednak sporo. Okazuje się, że ponad połowa z 435 małopolskich parafii nie ma dostępu do internetu, a często nawet komputera. Problemów nie mają miasta - Kraków, Nowy Targ, a nawet Wieliczka czy Niepołomice. Gorzej jest w wiejskich i górskich parafiach. Tam łącza są droższe i trudniej je doprowadzić. A kuria, choć prosi księży, by się informatyzować, nie będzie za to płacić.

Mimo problemów proboszczowie zamierzają odpowiedzieć pozytywnie na apel metropolity. - Do tej pory nie miałem nawet komputera, ale teraz podłączę internet - przyznaje ks. Eugeniusz Dziubek, proboszcz w wiejskiej parafii Harklowa (gmina Nowy Targ).

Decyzję o instalacji ma już za sobą proboszcz w Tokarni (powiat myślenicki) ks. Jerzy Wyporek. - Kosztów wielkich nie będzie, bo zaufany elektryk przygotuje grunt. Jednak internet będzie można podłączyć dopiero po kapitalnym remoncie plebanii, który właśnie zaczęliśmy - zapewnia proboszcz.
1 »
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Ciekawe czy zagladaja na pornhuba?

+11 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zbieracz zlomu (gość)  •

Internet przynajmniej troche oslodzi im smutki celibatu.

skomentuj

nauczy????

+1 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kostek (gość)  •

Pytanie.... a ktory wikary bedzie uczył proboszcza???? jak zaden nie moze miejsca zagrzac????

odpowiedzi (0)

skomentuj