Menu Region

UE będzie nadzorować wycofywanie się Rosjan z Gruzji

UE będzie nadzorować wycofywanie się Rosjan z Gruzji

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Kraje Unii Europejskiej zgodziły się na wysłanie własnej misji do Gruzji. Będzie ona nadzorować wycofywanie się rosyjskich wojsk z okupowanych terenów. O tej decyzji poinformował francuski minister spraw zagranicznych po nieformalnej naradzie unijnych szefów dyplomacji w Awinionie.
Ministrowie 27 państw zaakceptowali wysłanie misji, choć szczegółów jeszcze nie ustalili. Wszystko jednak wskazuje na to, że do Gruzji poleci dwustu unijnych policjantów, by patrolować rejony przy granicy z Abchazją i Osetią Południową. Później mieliby także zajmować tereny, które obecnie okupują rosyjskie wojska. Moskwa musiałaby jednak najpierw zgodzić się na ich wycofanie. Będzie o to zabiegać francuski prezydent podczas poniedziałkowej wizyty w rosyjskiej stolicy.


Polska zadeklarowała chęć udziału w unijnej misji, ale - jak poinformował szef MSZ-tu Radosław Sikorski - konkretną ofertę przedstawimy, gdy Wspólnota ostatecznie uzgodni szczegóły operacji. Ma to nastąpić w połowie miesiąca na kolejnym, już formalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych.

Przy okazji dyskusji o Gruzji padła propozycja, by przeprowadzone zostało niezależne dochodzenie w sprawie wojny na Kaukazie. Chodzi o ustalenie faktów - okoliczności wybuchu konfliktu, liczby ofiar i osób odpowiedzialnych za zbrodnie. Wielka Brytania wprost wskazuje na Rosję i podkreśla, że Moskwa powinna odpowiedzieć za atak na Gruzje i naruszenie integralności terytorialnej suwerennego państwa.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się