Menu Region

Sikorski: UE jest skłonna znieść sankcje dla Białorusi

Sikorski: UE jest skłonna znieść sankcje dla Białorusi

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Unia Europejska jest skłonna znieść sankcje nałożone na Białoruś. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po spotkaniu unijnych szefów dyplomacji w Awinionie.
Polska propozycja zniesienia sankcji pojawiła się, gdy reżim Aleksandra Łukaszenki wypuścił na wolność wszystkich więźniów politycznych. Radosław Sikorski powiedział, że skoro Unia zdecydowała się znieść sankcje nałożone na Kubę, gdzie w więzieniach wciąż przetrzymywanych jest ponad trzystu działaczy opozycji demokratycznej, to tym bardziej powinna znieść je wobec Białorusi. Szef polskiej dyplomacji dał jednak do zrozumienia, że powinno to nastąpić po wyborach parlamentarnych, które odbędą się za 3 tygodnie.


Takie głosy dobiegają też z innych europejskich stolic. Na przykład Londyn uważa, że dopiero wybory będą sprawdzianem dla białoruskiego reżimu i jeśli zostaną przeprowadzone uczciwie, wtedy Unia mogłaby się zastanowić nad złagodzeniem tonu.

Propozycja zniesienia sankcji, to zmiana w polskiej polityce dotyczącej Białorusi. Do tej pory to właśnie Warszawa domagała się od Unii Europejskiej stanowczych działań wobec władz w Mińsku. Unia nałożyła sankcje na Białoruś przed czterema laty w związku z notorycznym łamaniem praw człowieka i zasad demokracji. Wspólnota zakazała wjazdu na swój teren działaczom białoruskiego reżimu i zamroziła ich aktywa finansowe.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się