Menu Region

Próbka B potwierdziła doping Seroczyńskiego

Próbka B potwierdziła doping Seroczyńskiego

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Krzysztof Srogosz

Prześlij Drukuj
Piątek to kolejny czarny dzień w moim życiu. Byłem jednak przygotowany, że po pozytywnym wyniku pierwszej próbki we wtorek, także ta druga wykaże stosowanie przeze mnie clenbuterolu - mówi "Polsce" kajakarz.
Polski Komitet Olimpijski otrzymał od MKOl wyniki z Pekinu, które potwierdziły stosowanie przez zawodnika tej niedozwolonej substancji dopingującej. Podczas zakończonych kilkanaście dni temu igrzysk nasz kajakarz zajął, wspólnie z Mariuszem Kujawskim, czwarte miejsce w wyścigu K2 1000 metrów.

Clenbuterol przez sportowców jest w ostatnich latach stosowany dość rzadko. Tak naprawdę jest powszechnym na całym świecie lekiem na astmę oskrzelową.

Ma jednak duże właściwości pobudzające i wspomagające dotlenianie krwi. Powoduje tak-że zmniejszenie się tkanki tłuszczowej. Głównie stosują go kulturyści, ale kilka tygodni przed igrzyskami za jej domniemane używanie z amerykańskiej kadry w pływaniu została wykluczona Jessica Hardy. Jakiś czas temu było głośno o szeroko zakrojonym procederze stosowania tego środka przez... konie wyścigowe.

- Nie wiem zatem, po co miałbym go stosować. Tak naprawdę nic by mi nie pomógł, bowiem powoduje obniżenie wydolności - uważa Seroczyński.

Warto dodać, że kilka anabolików stosowanych w leczeniu astmy MKOl dopuszcza, ale akurat nie clenbuterol. Ta substancja jest wymieniona jako nielegalna w Konwencji Antydopingowej ze Strasburga z 1989, w załączniku pt. "Nowa referencyjna lista zakazanych farmakologicznych klas środków i metod dopingujących", w sekcji C, "Środki anaboliczne".

- Rozmawiałem już z wieloma ekspertami i domyślam się, jak specyfik mógł dostać się do mojego organizmu - mówi Seroczyński. - Prawdopodobnie w czasie posiłku już w Chinach zjadłem mięso, w którym była ta substancja. W Azji stosuje się clenbuterol do faszerowania kurczaków - dodaje Seroczyński, któremu grozi dwa lata dyskwalifikacji.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się