Wielki Wybuch już w najbliższą środę

  Wielki Wybuch już w najbliższą środę

  Joanna Sugden "The Times"

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  To nie czterej jeźdźcy apokalipsy przyniosą koniec świata, lecz wciśnięty w najbliższą środę guzik.
  Sprawi on, że Ziemia zostanie wessana do swego wnętrza - martwią się czarnowidze, którzy na ratunek planecie poszli do sądów. Wczoraj ich alarm uciszył raport, z którego wynika, że szwajcarska powtórka z Wielkiego Wybuchu będzie całkiem niegroźna.

  Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) - aparat do zderzania atomów wybudowany pod Alpami - wywołał na świecie poruszenie większe niż cząstki fizyczne, które już 10 września będą z kosmiczną prędkością uderzać o siebie w jego w tunelu o obwodzie 27 km.


  Przeciwnicy eksperymentu uważają, że ogromna energia tych zderzeń doprowadzi do powstania czarnej dziury, która pochłonie całą planetę. Na tym nie koniec. W czasie igraszek z cząstkami mniejszymi od atomów mogą powstać tzw. osobliwości kwantowe, które zamienią Ziemię w dymiącą kupę tzw. materii dziwnej.

  By uratować świat, dwaj mieszkańcy słonecznych Hawajów, Walter Wagner i Luis Sancho, odwołali się do amerykańskiego sądu, żądając zatrzymania "niebezpiecznego" eksperymentu fizycznego, który odbędzie się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych (CERN). W pozwie napisali, że naukowcy igrają z diabłem.

  Fizycy sprawę potraktowali z powagą i opublikowali raport, w którym zapewniają, że światu nic nie grozi ze strony Zderzacza. - Natura tysiące razy robiła to, co wydarzy się wewnątrz LHC, a planeta nadal istnieje - przekonuje raport.

  W tunelu Zderzacza, ulokowanym na obrzeżach Genewy, 90 metrów pod francusko-szwajcarską granicą, będą przyspieszane dwie wiązki cząstek, które następnie zostaną nakierowane na siebie. Wtedy zacznie dochodzić do zderzeń.

  Takich maszyn do zderzania naukowcy używają bez szwanku dla świata już od 30 lat, aczkolwiek LHC to niewątpliwie najpotężniejsze urządzenie tego typu, jakie kiedykolwiek zbudowano.
  1 »

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no to do widzenia świecie....

  as21 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 17

  no to do widzenia świecie....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przesada jak zwykle

  J. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 17

  Nawet gdyby te zderzenia spowodowały powstanie czarnej dzury to byłaby ona tak mała że ciągle przelatując przez ziemię zbierałaby za jednym przelotem kilka atomów. Nawet nie wiemy czy nie mamy już...rozwiń całość

  Nawet gdyby te zderzenia spowodowały powstanie czarnej dzury to byłaby ona tak mała że ciągle przelatując przez ziemię zbierałaby za jednym przelotem kilka atomów. Nawet nie wiemy czy nie mamy już milionów takich CD w pobliżu naszej planety. Zresztą takich naturalnych akceleratorów mamy w kosmosie miliardy, gwiazdy, pulsary, CD itp. Nie ma co demonizować. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo