Menu Region

Mira Suchodolska: Ściąga z metamfetaminy

Mira Suchodolska: Ściąga z metamfetaminy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Szefowa piątkowego "Magazynu"

11Komentarzy Prześlij Drukuj
Dokładny wzór na produkcję metamfetaminy można znaleźć na portalu Sciaga.pl skierowanym do dzieci i młodzieży. Trudno dobrać słowa, aby - nie używając określeń powszechnie uznawanych za obraźliwe - skomentować ten fakt.
Jednak suche stwierdzenie, że świadczyć to może o głupocie, braku odpowiedzialności bądź skrajnym cynizmie właścicieli tego portalu, wydaje się niewystarczające. Otóż metamfetamina to najgroźniejszy, najbardziej uzależniający, najbardziej wyniszczający, a jednocześnie najtańszy narkotyk, jaki jest dostępny na polskim rynku.

W ciągu zaledwie roku jest w stanie zamienić zdrowego, pełnego sił dorosłego człowieka w bezmózgi, bezzębny wrak. Pomyśleć tylko, co może zrobić z dzieckiem...

Jednocześnie produkcja tego narkotyku, choć niezbyt skomplikowana, jest bardzo niebezpieczna. W trakcie zachodzącego procesu chemicznego łatwo bowiem o wybuch. W USA, będących niechlubną ojczyzną tej substancji, tysiące osób swój nałóg przypłaciło śmiercią: zmarły wyniszczone przez narkotyk lub po prostu wyleciały w powietrze.

W ostatnich miesiącach metamfetamina opanowuje Polskę. Szefowie zorganizowanych grup przestępczych chcą zalać tym narkotykiem szkoły - jest tani, więc łatwiej dostępny dla młodzieży.

Walkę policji z tą śmiertelnie groźną substancją i bandytami, którzy chcą ją sprzedawać naszym dzieciom, powinien wesprzeć każdy zdrowo myślący i posiadający moralność w choćby szczątkowym stanie człowiek. I biorąc pod uwagę rangę problemu, nie są to zbyt wielkie słowa.

To samo, w jeszcze większym stopniu, dotyczy mediów, zwłaszcza tych, których odbiorcami są najmłodsi, a więc najbardziej zagrożeni z powodu swojej naturalnej ciekawości i braku doświadczenia. Bo rzadko się zdarza, by po narkotyki sięgał pierwszy raz człowiek dojrzały i znający życie.

Dlatego treści zamieszczane czy to w prasie, czy to na portalach młodzieżowych powinny być dobierane i filtrowane z najwyższą starannością. I tak chętnie używany przez samozwańczych obrońców wolności słowa argument, że internetu nie da się cenzurować, w tym przypadku nie działa.

Portal Sciaga.pl jest komercyjnym, tzn. utrzymującym się z reklam, medium mającym ambicję być czymś w rodzaju Naszej-klasy nr 2. Codziennie odwiedza go nawet 300 tys. osób.

Poczucie elementarnej przyzwoitości powinno nakazać właścicielom portalu pilnowanie, aby nie znalazło się tam nic, co naraziłoby jego młodych użytkowników na cień niebezpieczeństwa. Tymczasem... "Albo to przepuściliśmy, albo uznaliśmy, że nie ma w tym nic złego" - skomentował sprawę jeden z pracowników Sciaga.pl.

Dlatego apeluję do rodziców, aby nałożyli filtr blo-kujący tę stronę w komputerach dzieci. A do reklamodawców, by rozważyli, czy wypada się tam reklamować.
9

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

dziwko

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ty dziwko (gość)  •

Dawaj dziwko k**** przepis na mete a nie policja kurwo straszysz

odpowiedzi (0)

skomentuj

Mira Suchodolska: Ściąga z metamfetaminy

+94 / -83

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

slaw (gość)  •

Na ściądze nie znalazłem „przepisu” na narkotyk – co za bzdety pani redaktor wypisuje… wakacje się skończyły.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Sciaga.pl do prokuratury

+50 / -48

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

czytelnik (gość)  •

Redakcja sciaga.pl stosuje znana technike obrony przez atak. Za zamieszczanie tekstow upowszechniajacych wiedze o produkcji srodkow odurzajacych redakcja powinna odpowiedziec przed...
prokuratorem. Wina sciagi.pl jest bezsporna. Byc moze powinno sie tym zajac CBS... bo kto wie moze to ukryta reklama?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Reklama

+44 / -50

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

------- (gość)  •

Dlatego apeluję do rodziców, aby nałożyli filtr blo-kujący tę stronę w komputerach dzieci. A do reklamodawców, by rozważyli, czy wypada się tam reklamować.

Właśnie autor artykułu zrobił reklamę serwisowi sciaga.pl (pewnie wielu czytelników weszło na ściągę poszukując ów przepis produkcji).
A taka reklama przyciąga reklamodawców.
I jaki rodzic zabroni dziecku wchodzić na serwis z materiałami do nauki???

odpowiedzi (0)

skomentuj

zadziwiajaca arogancja

+35 / -48

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

robert (gość)  •

Zamiast przeprosin ze strony właścicieli serwisu mamy pogróżki i słowa oburzenia. Zadziwiająca arogancja, by nie powiedzieć bezczelność

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie feruj sadów, zawsze dawaj glos wszystkim stronom konfliktu

+116 / -93

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Joanna (gość)  •

Nie feruj sadów, zawsze dawaj glos wszystkim stronom konfliktu, potwierdzaj informacje w co najmniej dwóch źródłach, poznaj i STOSUJ prawo prasowe. To ABC zawodu". - Zna Pani autora tej wypowiedzi? Jestem przekonana, że w 100%, bo przecież są to Pani rady dla początkujących adeptów sztuki dziennikarskiej pochodzącej z serwisu "dziennikarze.info". Czytając Pani publikację odnoszę wrażenie, że w Pani przypadku teoria mija się z praktyką. Proszę dokładnie zapoznać, się ze wszystkim treściami publikowanymi w serwisie sciaga.pl, m.in. tymi mówiącymi o zabójczych skutkach zażywania narkotyków, oraz poprosić właścicieli serwisu o komentarz, a później ferować wyroki dotyczące cynizmu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

opis postu

+95 / -82

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

alt (gość)  •

woli straszyć, zabronić dostępu, wspierać mafię tworzącą czarny rynek, spychać ludzi w stronę przestępczości zamiast informować publiczność, badać działanie narkotyków i uświadamiać o zaletach i wadach korzystania z nich. Cynizm i oszustwo są przez młodych doskonale widziane.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Oswiadczenie wlascicieli serwisu Sciaga.pl

+105 / -82

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Piotr Krzaczkowski (gość)  •

Oświadczenie w sprawie artykułu zamieszczonego na łamach dziennika Polska pt. „Na portalu dla uczniów radzą, jak w domu zrobić narkotyki„

Zespół serwisu Sciaga.pl dokłada wszelkich starań, aby teksty, które są niezgodne z prawem, opisujące czyny zakazane, niezgodne z powszechnie przyjętą etyką były usuwane z serwisu. Dbamy oto, aby materiały były wolne od wszelkiego rodzaju treści zakazanych. W tym celu stworzony jest odpowiedni system zgłoszeń, który umożliwia kontakt z osobami, odpowiedzialnymi za zwartość serwisu. Każda osoba, która ma jakiekolwiek wątpliwości do zamieszczonych tam materiałów może zgłosić wątpliwości, które zostaną wyjaśnione.

Dziwi nas zatem fakt działań redakcji Dziennika, która w pierwszej kolejności powinna skontaktować się z serwisem, zgłosić tekst, zgodnie z procedurami. Ewentualne materiały zostałoby wycofane (po ich pozytywnej weryfikacji). Naszym zdaniem, opublikowany artykuł powinien dotyczyć samego problemu, tj. alarmować o możliwościach dotarcia do informacji jak stworzyć taki narkotyk, bez wskazywania konkretnych źródeł, aby ograniczyć dostęp do tych treści. Dziennik jednak nagłośnił sprawę w taki sposób, że mógł potencjalnie zwiększyć zainteresowanie opublikowanymi w artykule treściami. Co więcej zrobił to bez należytej, naszym zdaniem, weryfikacji zamieszczonej w serwisie publikacji.

Po ukazaniu się artykułu, zespół serwisu nie znalazł tekstów w których znajdowałby się frazy przytoczone w tekscie: „Podstawowy składnik metamfetaminy - efedrynę - uzyskujesz z tabletek tussipect, jod kupujesz w internecie, do reakcji potrzebujesz lodówki i kuchenki elektrycznej. Potem następują szczegółowe wyjaśnienia, proporcje, w jakich należy mieszać składniki, i opis produkcji. A wszystko na Sciaga.pl - popularnym portalu edukacyjnym.” Doszukaliśmy się jedynie kilku wzorów chemicznych, które nie umożliwiają w warunkach domowych produkcji narkotyków o których mowa w artykule Dziennika. Mamy pewność, że przytoczony fragment tekstu (frazy, słowa kluczowe) nie występują w zasobach serwisu Sciaga.pl. Redakcja Dziennika wprowadza czytelników w błąd i opisuje rzeczy, które nie są z zgodne z rzeczywistością.

Przypuszczamy, że tyczy się to drugiego serwisu przytoczonego w artykule.
„Lodówka turystyczna, węże gumowe, kuchenka elektryczna, balon gumowy - tyle według internauty przedstawiającego się jako “a.” na popularnym internetowym forum (wyciety adres WWW) wystarczy, by wyprodukować metamfetaminę - najgroźniejszy narkotyk.”

W zamian otrzymaliśmy od Pana Łukasza Krajewskiego z redakcji Dziennika link do tekstu, który rzekomo (tak wynika z treści i tonu artykułu) umożliwia w warunkach domowych produkcję narkotyku o którym mowa w artykule. Niestety jest wręcz przeciwnie. Tekst zawiera obszerne informacje o narkotykach i powinien być traktowany jako źródło wiedzy. Doszukaliśmy się jedynie chemicznego opisu składu takiego narkotyku, który można wyprodukować w warunkach laboratoryjnych, nie domowych.

Fragment tekstu:
PRODUKCJA METYLOAMFETAMINY Z AMFETAMINY Jednym z najprostszych sposobów na wykonanie METYLOAMFETAMINY, jest produkcja z AMFETAMINY. Róznica pomiedzy AMFETAMINĄ a METYLOAMFETAMINĄ to dodanie pojedynczej grupy metylowej (CH3) do grupy aminowej (NH2) w AMFETAMINIE. Należy zamienić w pare AMFETAMINE z dodatkiem CHLOROMETANU (CH3Cl) i gazową PIRYDYNĄ. Wówczas grupa aminowa z AMFETAMINY pobiera od CHLOROMETANU grupe metylowa i odłacza wodór. Wodór przyłącza się do uwolnionego chloru (chlor z CHLOROMETANU) i w rezultacie KWAS SOLNY przereaguje z PIRYDYNA. PIRYDYNA jest opcjonalna. Jej dodanie kontroluje reakcje, łączac nadmiar KWASU SOLNEGO, ale nie jest konieczna.

Jest to czysta teoria, która zwykłemu człowiekowi nic nie mówi i nie może być traktowana jako „instrukcja produkcji narkotyków”. Nieprzemyślane i nieodpowiedzialne stwierdzenia pani Miry Suchodolskiej, dotyczące cynizmu właścicieli serwisu nie pozostaną również bez echa. Wydaje nam się, że etyka dziennikarska zobowiązuje do rzetelnego i bezstronniczego przedstawienia faktów, toteż szkoda, że pani „redaktor” nie omieszkała wspomnieć o tym, że w serwisie „Sciaga.pl” są artykuły opisujące szkodliwe działanie narkotyków, jak również przedstawiające informacje o tym, jak rozpoznać, że dziecko bierze narkotyki, które mogą pomóc wielu rodzicom w walce z nałogiem.

Jako, że artykuł przedstawia nasz serwis w złym świetle, będziemy żądać od redakcji Dziennika sprostowania treści artykułu i przedstawienia sprawy tak jak ona wygląda w rzeczywistości. Jeżeli będzie to konieczne wystąpimy na drogę prawną.

odpowiedzi (0)

skomentuj

zamknąć również :

+54 / -56

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

oz (gość)  •

google, yahoo i inne, bo wpisując "metamfetamina" można dojsć do tego samego co na ściąga.pl...czy aby na pewno to jest ta droga Pani Redaktor ?

odpowiedzi (0)

skomentuj