Menu Region

IPN chce skończyć z komunistycznymi patronami ulic

IPN chce skończyć z komunistycznymi patronami ulic

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
19 lat po końcu PRL, niektóre ulice nadal mają komunistycznych patronów. Instytut Pamięci Narodowej chce, żeby takie nazwy jak "Karola Świerczewskiego", "Hanki Sawickiej" czy "22 lipca" zostały zmienione.
IPN wysyła do samorządów listy z informacją jakie ulice na ich terenie powinny zostać według Instytutu zmienione. Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej przyznaje, że w tej sprawie wszystko zależy od decyzji samorządów, bo nie ma ustawy która by nakazywała zmienianie komunistycznych nazw ulic.

Jednym z miast gdzie większość komunistycznych nazw ulic już zniknęła, jest Bydgoszcz.
Jak mówi Ewa Starosta, wiceprzewodnicząca bydgoskiej Rady Miasta, nazwy ulic w tym mieście zostały zmienione już na początku lat 90-tych. Do dzisiaj w Bydgoszczy pozostało już tylko kilka nazw ulic z epoki PRL, np. "Armi Ludowej", "Przodowników Pracy" czy "Planu Sześcioletniego", jednak jak podkreśla Ewa Starosta to już ostatnie takie nazwy.

Według Andrzeja Arseniuka z Instytutu Pamięci Narodowej, nie zmienione zostały nazwy tych ulic, których mieszkańcy byli przeciwni zmianie. Arseniuk wyjaśnia, że samorządy z reguły organizują referendum wśród mieszkańców, a mieszkańcy nie zgadzają się na zmianę nazwy ulicy, bo nie chcą płacić za wymianę dokumentów.

Jednym z samorządów do którego Instytut Pamięci Narodowej wysłał list w sprawie zmiany nazw ulic, była Rada Warszawy. Jak mówi Mariola Rabczon, przewodnicząca podkomisji do spraw nazewnictwa ulic, warszawscy radni nie mogli zająć się pismem z IPN-u z przyczyn formalnych. Mariola Rabczon tłumaczy, że list z Instytutu Pamięci Narodowej zawiera nieaktualne informacje - część nazw ulic wskazywanych przez IPN już dawno zmieniono.

Instytut Pamięci Narodowej od kwietnia zeszłego roku apeluje do samorządów w całej Polsce o zmianę nazw ulic, którym patronują działacze komunistyczni. W ramach akcji Instytut wysłał do samorządow ponad 130 pism zawierających wykaz ulic o komunistycznych nazwach oraz informacje o tym kim były i co robiły osoby patronujące tym ulicom.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się